BKM, Amazon’un akıllı asistanı Echo üzerinde çalışıyor

Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) bünyesinde kurulan ve teknolojik gelişmeleri, ödeme sistemleri sektörü ile buluşturmayı amaçlayan BKM Lab, BKM Express‘e entegre çalışan ve Türkiye’de 2014 yılında geliştirdiği Google Glass ile ödeme yönteminin ardından şimdi de Amazon’un ev içi akıllı asistanı Echo’su üzerinde çalışıyor.

Sanal asistanlar artık sadece akıllı telefonlardaki Apple’ın Siri’si, Microsoft’un Cortana’sı ve Google’ın Google Now’u ile sınırlı değil. Nesnelerin İnterneti (IoT) ile ev için cihazlara da yerleşmeye başlayan sanal asistanlar, eğlenceden, perakendeye; bankacılıktan, ödeme sistemlerine hayatın her alanında yenilikçi örnekleriyle karşımıza çıkıyor.  Üstelik, bu alandaki çalışmalar sadece ABD’de değil, Türkiye’de de yapılıyor.  

Bankalararası Kart Merkezi İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız ile BKM’nin Amazon Echo çalışmalarını ve sanal asistanların finans sektörüne etkisini konuştuk.

Amazon Echo nedir? Nasıl çalışıyor?

amazon-sanal-asistan-echo-1Amazon’un Echo isimli sanal asistanı ise Siri’nin en önemli eksiklerinden biri olan, üçüncü parti uygulamalarla entegre olma işlemini gerçekleştirebiliyor. Geliştiricilere açık bir platform sunan Echo, şimdilik Kuzey Amerika pazarına yönelik ve İngilizce’yi destekleyen bir ürün. Zaman içerisinde farklı ülke ve dil destekleri geldikçe ürünün kullanımı daha da yaygınlaşacaktır. Dışarıdan bakıldığında bir hoparlör olan Amazon Echo’yu internete bağlayıp kendi hesabınızla eşleştirerek kullanmaya başlayabiliyorsunuz. Kısa sürede 1000’in üzerinde uygulama geliştirilen Amazon Echo’ya alexa.amazon.com adresindeki ve ABD uygulama mağazalarından indirebildiğiniz Amazon Alexa isimli uygulamadaki arayüzler üzerinde yetenekler yükleyebiliyor, cihazı kişiselleştirebiliyorsunuz.

Kullanıcılar, Amazon Echo ile neler yapabiliyor?

Echo için şu ana kadar sunulan 1000’in üzerindeki uygulamaların büyük bölümü, eğlence amaçlı geliştirilmiş basit uygulamalar olmakla birlikte katma değerli uygulamaların sayısı da giderek artıyor. Spotify hesabınız üzerinden müzik dinlemek, Uber’den taksi çağırmak, pizza sipariş etmek, çiçek göndermek, akıllı ev ürünlerini yönetmek, amazon.com’da alışveriş yapmak katma değerli uygulamalardan bazıları. Bu tarz uygulamalarda sesli komut ile ödemenin ve sürecin tamamlanmasının, sanal asistanların perakende sektörü için yeni bir platform haline gelebileceğinin habercisi olduğu söylenebilir.

Finans sektörü sanal asistanlardan nasıl etkileniyor?

amazon-echo-finansAmazon Echo, finans sektörünün de üzerine çalışmalar yaptığı önemli bir platform olarak dikkat çekiyor. Hatta geçtiğimiz aylarda pymnts.com tarafından “Alexa Challange” isimli bir yarışma düzenlendi ve en iyi uygulamaların okuyucuların oylarıyla belirlendiği yarışmaya; Discover, FIS, Fiserv, USAA, Visa, Western Union gibi finans dünyasının önemli oyuncuları geliştirdikleri pilot uygulamalar ile katıldılar. Finans alanında Alexa’yı en etkin kullanan kurum olarak Capital One dikkat çekiyor. Kullanıcıların hesaplarını kontrol edebildiği, harcamalarını takip edebildiği, faturalarını ödeyebildiği Capital One uygulamasına, geçtiğimiz günlerde konut ve araba kredisi ödeme özellikleri de eklendi.

Sanal asistanlar yeni bir güvenlik tehdidi oluşturur mu? 

Mevcut uygulamalara baktığımızda işlemlerin doğrulaması için ek güvenlik katmanları geliştirilebildiğini görüyoruz. Önceden belirlenen kodun işlemin son aşamasında doğrulama amacıyla söylenmesi, mevcut uygulamalarda kullanılmakta olan yöntemlerden biri olarak dikkat çekiyor. Önümüzdeki dönemde Amazon Echo’nun biyometrik doğrulama teknolojilerini de kullanılması gerektiğini düşünüyoruz. Bu sayede Echo’nun sizi sesinizden tanıması ve ilgili uygulamalara sadece sizin erişebilmeniz sağlanacaktır.

BKM, bu alanda ne gibi çalışmalar yürütüyor?

bkm-okan-yildiz

BKM İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız

BKM olarak BKM Lab’de deneme amaçlı çalışmalarda kullanmak üzere bir Amazon Echo edindik. Bir süredir potansiyelini anlamak için cihazı inceliyor ve dünyada geliştirilen uygulamaları yakından takip ediyoruz. Önümüzdeki dönemde teknolojinin, ülkemizde kullanıma uygun hale gelmesiyle katma değerli uygulamalar geliştirmeyi hedefliyoruz, çalışmalarımızı bu yönde şekillendiriyoruz. Teknolojik gelişmeleri yakından takip eden ve bu anlamda öncü olan bankacılık sektörümüzün de bu alanda çok sayıda uygulama geliştireceğinden eminiz.

Bankacılık düzenleyici kuruluşları hangi adımları atmalı?

Aslında bu soruyu yanıtlamak için henüz çok erken. Baktığımızda sanal asistanlar; internet bankacılığı, mobil şube gibi alternatif bir kanal olma özelliği taşıyacaktır. Bu kanalların düzenlendiği gibi önümüzdeki yıllarda sanal asistanlara yönelik düzenlemelerin de yapılmasını bekleyebiliriz. Ödemelerde ise ilgili kurumlar tarafından standartlar ve akışlar belirlenecektir. Tüm bu aşamalarda izlenmesi gereken yolun; müşteri ve işlem güvenliğini sağlayan, müşteri ihtiyaçlarını karşılayan, inovasyonu süreçlere maksimum düzeyde yansıtan çözümlerin önünü açmak olduğunu düşünüyorum.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın