Aklınız kartta kalmasın, 5 maddede online alışverişte içiniz rahatlasın

Hacker’ların kredi kartları aşkı bitecek gibi değil. Bir taraftan bankalar milyar dolarları siber güvenliğe harcıyor ama yine de yüz milyonlarca müşterinin kart bilgisi, sanal dünyanın kara borsasından peynir ekmek gibi elden ele dolaşıyor. Ne alınan yeni önlemler sona erecek ne de çalınan müşteri bilgileri ama siz yine ‘Satın Al’ butonuna basmadan 5 temel ipucunu asla unutmayın. Sonuçta, online dünyanın alışveriş kolaylığı da güvenliği de sizin elinizde…

 

1 – Kartınızı WhatsApp’tan paylaşmayın

whatsapp-kart-paylasma

Yakın arkadaşlarınızla veya aile bireylerinizle kart bilgilerini doğal olarak çok sık paylaşıyoruz. Hatta bu paylaşımda en çok tercih edilen yöntem, WhatsApp gibi anlık mesajlaşma ve Dropbox, iCloud, Google Drive,  gibi bulut bilişim uygulamaları. Bu uygulamalar üzerinden kredi kartımızın ön yüzünün fotoğrafını çekip, bir ikinci mesajımızda da arka yüzündeki 3 haneli CVV numarasını paylaşıyoruz. Ama ‘hacker’lar en çok sosyal paylaşım ortamlarında cirit atıyor.

 

2 – Dayınızı ‘Facebook’tan silin!

facebook-aile

Bankacılık ve GSM operatörleriyle olan işlemlerinizde başta olmak üzere Türkiye’de en yaygın güvenlik sorusu malum, “Anne kızlık soyadı”. Bu veri o kadar kritik ki çağrı merkezleriyle yaptığınız görüşmelerde bile müşteri temsilcisi size ‘sadece 2. veya 4. harfi’ gibi bir kısmını istiyor. Ancak Türkiye’de bir kişinin anne kızlık soyadını bilmek için o kişinin Facebook sayfasındaki, “Doğum günün kutlu olsun dayıcığım” yazması yeterli olabiliyor. Evlendikten sonra çift soyad kullanan kadınların çocukları ise tamamen savunmasız.

 

3 – ‘Alo, ben komiser Nihat’, oldu canım…

telefon-dolandırıcılık

Alo, ben komiser Nihat. Kimliğiniz ele geçirilmiş, terör örgütleri hesaplarınızı boşaltacak. Gerekli işlemleri yapabilmemiz için kredi kartı bilgilerinizi, CVV/CVC numaranızı vermeniz gerekiyor (Ev ve arabanızın anahtarını da verdiniz mi oldu bu iş)” diye başlayan telefon dolandırıcılarına artık bir zahmet inanmayın. Emniyet Genel Müdürlüğü, sık sık uyarı mesajları gönderiyor ama biz yine tekrarlayalım: Kendisini hâkim, savcı, asker, polis veya MİT mensubu gibi unvanlarla tanıtıp, verilen hesaplara para yatırılmasını isteyen kişilere itibar etmeyin, kimlik bilgilerinizi, banka hesap ve kart bilgileriyle şifrelerini kesinlikle vermeyin.”

 

4 – ‘ABD’deyim, bana da yazar’ demeyin

abd-pos-imza

Hep ABD bizden ileride olacak değil ya. Dünyanın en ileri teknolojisine sahip olan ABD’nin, kart güvenliği sözkonusu olduğunda Türkiye’den alacağı dersler var. Türkiye’de 1 Temmuz 2007 tarihinden bu yana hayatımızda olan kredi kartıyla yapılan alışverişlerde Chip&Pin ile imza yerine şifre girme zorunluluğu uygulaması hala ABD’de yok (sadece imza atmak yeterli). Dolayısıyla ABD’de POS cihazlarından geçirilen her kredi kartı, ‘hacker’lara bir adım daha yakın. Bu yüzden eğer ABD’de bir alışveriş yaptıktan sonra bankanızın çağrı merkezinden aranırsanız, “Yurtdışındayım, çok yazıyor” diye düşünüp hemen reddetmeyin. Ay sonu ekstrenizin gelmesini beklemeden bankanızdan harcamalarınızı kontrol edin.

 

5 – Cüzdanı kartı bırakın, güvenle harcayın

BKM-Cüneyt-Cakir-lansman-görseli

Paranız tatlı ama “Kim uğraşacak bu kadar ayrıntıyla?” diyorsanız, cüzdanların yerine geçen akıllı uygulamalar ne güne duruyor. Üstelik her bir banka için de ayrı bir uygulama gerekmiyor,  BKM Express ile 17 bankanın kartları tek bir uygulamada toplanıyor. İnternette kart bilginizi paylaşmadan alışveriş yapma imkânı sunan BKM  Express’in iPhone ve Android uygulamaları üzerinden para da gönderilebiliyor. Üstelik üye olup, kartlarınızı bir kez eklediğiniz sistemde, bırakınız alışveriş yaptığınız e-ticaret sitesi, BKM (Bankalararası Kart Merkezi) bile kart numaranızı bilmiyor. Size de sadece BKM Express logosuyla sunulan indirimleri ve avantajları takip etmek kalıyor. Uygulama üzerinden BKM Express üye işyerleri ile yapılan güncel kampanyaları takip edebilir, hızlı, kolay ve güvenli alışverişin keyfini size özel fırsatlarla çıkarabilirsiniz.

BKM Express aracılığıyla


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın