‘Kasasız ödeme’ BKM Express ile Vakko’da başladı

Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) dijital cüzdan uygulaması BKM Express ile Vakko, mağaza içerisinde mobil alışveriş dönemini başlattı. Türkiye perakende sektöründe ilk kez Vakko’da uygulanacak mağaza içi mobil ödeme sistemiyle, tüketiciler ödemelerini kasaya gitmeden, mağaza içerisinde istedikleri bir noktadan yapabilecek.

İşbirliğiyle web ve mobil üzerinden yapılan işlemleri geniş kitlelere yaymak istediklerini ve BKM Express’in yakın gelecekte perakende mağazalarında daha sık görüleceğini belirten BKM Genel Müdürü Soner Canko, “Türkiye’de online perakendede mobil ödemenin payı şimdilik yüzde 17 seviyesinde. İki yıl içerisinde bu rakamın 30’a çıkmasını bekliyoruz” dedi.

‘Tabletler kasa, cep telefonları cüzdan’

BKM Express uygulamasıyla Vakko mağazalarındaki tabletlerin birer kasaya dönüştüğünü ve kasasız alışverişin mümkün hale geldiğini ifade eden Canko, “Artık müşteri neredeyse ödeme de orada. Bu sayede artık müşteriler kasada beklemeden ya da sıraya girmeden bulundukları yerden, yalnızca cep telefonlarını kullanarak basit ve güvenli şekilde ödeme yapabilecekler” diye konuştu.

Teknolojinin perakende sektöründe de iş yağış biçimlerini değiştirdiğine dikkat çeken Vakko CEO’su Jaklin Güner ise “Tüketiciler artık daha fazla hız, esneklik ve konfor arar hale geldi.Mağazaların rolü giderek değişiyor, dijital kanallar önem kazanıyor ama yine de alışveriş hala mağazalarda yoğunlaşıyor. Gelecekte alışveriş kanalından bağımsız, özgün ve markayı tanımlayan deneyimleri oluşturan perakendeciler öne çıkacak” dedi.

Kasaya gitmeden mobil ödeme nasıl yapılır?

bkm-express-vakko-qr-kod

BKM Express ve Vakko işbirliği ilk etapta 4 bin metrekare büyüklüğündeki Vakko Zorlu’da uygulamaya konulacak. Sistem daha sonra Vakko’nun diğer mağazalarında da devreye girecek. Vakko Zorlu’da başlayan mağaza içi ödeme sisteminde, işyerinin mobil uygulaması, Google Play ve AppStore’dan indirilebilen BKM Express dijital cüzdan uygulaması kullanılıyor.

Müşteri alışverişini tamamladıktan sonra kasaya gitmesine gerek kalmadan satış danışmanı tablet üzerinden ödeme alabiliyor. Satış danışmanı tablet üzerindeki işyeri uygulamasına tutar bilgisini giriyor. İşyeri uygulamasında bir QR kod oluşturuluyor. Müşteri, BKM Express uygulaması içerisinden “QR Kodla Ödeme” seçeneğini seçerek tabletteki QR kodu tarıyor. BKM Express içerisinden ödeme yapacağı kartını ve taksit sayısını seçtikten sonra kendisine gelen “tek kullanımlık şifre” ile işlemi onaylıyor.

 


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın