Türkiye’deki her 5 TL’lik ödemenin 2 TL’si karttan yapılıyor

Bankalararası Kart Merkezi (BKM), Türkiye’deki kart kullanıcılarını bilinçlendirmek amacıyla dijital mecralarda yayınlanmak üzere çektiği “Hayatımızın vazgeçilmez bir parçası: Kartlı Ödemeler” videosunu yayınladı. Bireysel kullanıcıların yanısıra üye işyerleri için kart kullanımının faydalarının sıralandığı videoda, 57 milyon kredi kartı ve 106 milyon banka kartının bulunduğu Türkiye’de her 5 TL’nin 2 TL’sinin kartlarla ödendiğine dikkat çekildi.

Kartların, Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) ödemelerinin yüzde 60’ının yapılmasını sağlayan bir tasarruf aracı da olduğu vurgulanan videoda, banka ve kredi kartlarının faydaları şu şekilde sıralandı:

  • Kartlar sayesinde üzerinizde para taşımanıza gerek kalmaz ve dolayısıyla çalınma riski de ortadan kalkar.
  • Kartlarla, Türkiye’nin dört bir tarafındaki 46 bin ATM noktasına giderek, acil nakit ihtiyacınızı giderebilirsiniz.
  • Vergi gelirlerini artıran ve kayıtlı ekonomiye can veren kartlarla, sigorta ve vergi ödemelerinizi yerinizden kalkmadan internetten yapabilirsiniz. E-ticaret sayesinde mağazalar ayağınza gelir. Bilgisayarınızdan veya telefonunuzdan 7 gün 24 saat alışveriş yapabilirsiniz.
  • Kartlar sayesinde, 2.4 milyon POS cihazına sahip olan üye işyerlerinde yapılan harcamaların dörtte biri taksitli ödeme imkanı ile yapılıyor.
  • İlerleyen teknolojilerle gözlük ve bileklik gibi aksesuarlarla da ödeme yapılabilecek.

BKM’nin “Hayatımızın vazgeçilmez bir parçası: Kartlı Ödemeler” videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın