BKM, ‘Mobilden aldım’ ile ‘cep’ten ödemeyi teşvik edecek

Bankalararası Kart Merkezi (BKM), dijital cüzdan uygulaması BKM Express üzerinden yapılan mobil alışverişleri teşvik etmek için “Mobilden aldım”  sloganıyla yeni bir kampanyaya başladı. BKM’nin anlaşmalı olduğu iş yerlerinden 1-31 Mayıs tarihleri arasında BKM Express uygulaması üzerinden yapılacak kampanya kapsamında, 50 TL ve üzeri alışverişlerde 20 TL indirim sunulacak.

bkm-slayt1

“Mobilden aldım” kampanyasının tanıtımında konuşan BKM Genel Müdürü Soner Canko, dünyada şu anda 300 milyar dolar olan mobil ticaret hacminin 2017 yılında 700 milyar dolara ulaşacağına dikkat çekerek, “Türkiye, mobil bankacılık uygulamaların kullanımında yüzde 56’lık oranla dünyada birinci ama bunun e-ticarete henüz yansımadığını görüyoruz” dedi.

bkm-slayt2

Japonya, G. Kore ve İngiltere gibi ülkelerde yüzde 50’lere dayanan online perakandede mobilin payı Türkiye’de yüzde 17’lerde olduğunu ifade eden Canko, “Nisan 2015 itibariyle BKM Express üzerinen yapılan işlemlerin yüzde 30’u mobilden yapılır hale geldi. Çok yakın bir gelecekte BKM Express işlemlerinin yarıdan fazlası mobilden yapılıyor olacak” dedi.

En çok mobil alışveriş ‘Pazar’ yapılıyor

BKM Genel Muduru_Soner Canko 1

BKM Genel Müdürü Soner Canko

Canko’nun paylaştığı verilere göre BKM Express üzerinden yapılan mobil işlemlerin yüzde 52’si 16:00-00:00, yüzde 36‘sı 08:00-16:00 ve yüzde 12’si 02:00-08:00 saatleri arasında yapılıyor. BKM Express mobil kullanıcıları, yüzde 17 oranıyla en çok Pazar günleri alışveriş yapıyor. Bu oranı yüzde 15 ile Salı ve Cumartesi, yüzde 14 ile Pazartesi ve yüzde 13 ile Perşembe-Cuma günleri takip ediyor.

E-Ticaret Kanunu, reklamı büyütecek

Şirketlerin tüketicilerle SMS ve e-posta yoluyla kurduğu iletişimi düzenleyen ve 1 Mayıs 2015’te (yarın) yürürlüğe girecek olan E-Ticaret Kanunu’nu da değerlendiren Soner Canko, şunları söyledi: “Düzenlene, e-ticaret sektörünü olumsuz etkileyecek ama bu olumsuzluk gökten gelmedi. Bir sektör kendi kendini ayağından vurdu. Ama bu işi doğru yapanlara da yazık olacak. Düzenleme reklam pastasını büyütecektir. Markalar sonuçta tüketicilere görünmek zorunda.”

 

 


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın