‘Kara Cuma’da dolandırıcılık kurbanı olmamak için nelere dikkat etmeli?

Alışveriş dünyası, özellikle de online mağazalar, başta ABD olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde ve son yıllarda Türkiye’de de uygulananBlack Friday” (Kara Cuma) indirimleri için hazırlıklarına başladı. Ancak, bu yıl 25 Kasım Cuma gününde yaşanacak Black Friday 2016 çılgınlığı için e-ticaret sitelerinin yanısıra ‘hacker’lar da çalışmalarını hızlandırdı.

Siber güvenlik kuruluşu Kaspersky Lab uzmanlarının geriye dönük yaptığı araştırma, indirim fırsatları kovalanan yılbaşı öncesi dönemde e-dolandırıcılık ve benzeri siber saldırıların sayısında son birkaç yılda ciddi artış gözlemlendiğini, söz konusu artışın bu yıl da devam edeceğini öngörüyor.

black-friday-hackerKaspersky Lab’ın dünya çapındaki tehdit istatistiklerine göre, 2014 ve 2015 yıllarında yılbaşı öncesindeki 3 ayda tespit edilen ve kredi kartı detayları gibi finansal bilgiler çalmaya yönelik e-dolandırıcılık (phishing) amaçlı sayfaların sayısında, tüm yılın ortalamasına oranla yüzde 9’luk bir artış gözlemleniyor.

2014 yılı genelinde finansal e-dolandırıcılık tüm siber saldırıların yüzde 28.73’ünü oluştururken, yılın son 3 ayında bu oran yüzde 38.49’a yükseliyor. 2015’te ise tüm e-dolandırıcılık saldırılarının yüzde 34.33’ü finansal bilgi çalmaya odaklıyken, yılın son 3 ayında bu oran yüzde 43.38 olarak karşımıza çıkıyor.

Cazip indirimler sunan sahte sitelere dikkat!

Yılbaşı öncesi dönemin suçluların seçtikleri hedefler üzerinde de etkisi oluyor. Kaspersky Lab uzmanları, 2014 ve 2015 yıllarında ödeme sistemlerini ve çevrimiçi mağazaları hedef alan e-dolandırıcılık saldırılarında kayda değer miktarda artış olduğunu belirtirken, bankaları hedef alan saldırıların ise nispeten daha az oranda arttığını söylüyor.

Siber suçlular ödeme bilgileri çalma hedefiyle farklı yöntemler deniyor. Popüler bir ödeme sisteminin ödeme sayfasını taklit eden sahte bir sayfa oluşturmak, güvenilir çevrimiçi mağazaların sitelerini kopyalamak, hatta tamamıyla sahte olan ve çok cazip fırsatlar sunan mağazalar oluşturmak bu yöntemlerden bazıları.

“Kara Cuma’da Hayatta Kalma Rehberi”

black-friday-guide-featuredUzmanlar, bu yıl 25 Kasım Cuma gününe denk gelen Kara Cuma dahil olmak üzere, yılbaşı öncesindeki haftalarda e-dolandırıcılık kurbanı olmamak için tüketicilere şu önerilerde bulunuyor:

  • Tanımadığınız kişilerden, sosyal ağ siteleri aracılığıyla arkadaşlarınızdan veya e-posta yoluyla gelen şüpheli linklere tıklamayın. Cihazınıza zararlı yazılım indirilmesine yol açabilir veya sizi dolandırıcılık amacıyla tasarlanmış ve kişisel bilgilerinizi çalmayı hedefleyen web sitelerine yönlendirebilirler.
  • Tanımadığınız veya şüpheli görünen sitelerde kredi kartı bilgilerinizi girmeyin. İnanılması zor güzellikte fırsatlar sunan bu siteler çok büyük ihtimalle siber suçlulara aittir.
  • cttlwzmvaaeyjshKişisel bilgilerinizi veya ödeme detaylarınızı bir siteye girmeden önce söz konusu sitenin gerçek olup olmadığından, en azından sitenin adresini dikkatlice kontrol ederek emin olun. Sahte siteler gerçeklerinin aynısı gibi görünebilir.
  • Cihazınıza, finansal dolandırıcılığa karşı geliştirilmiş teknolojilerle donanımlı bir güvenlik çözümü yükleyin.
  • “Phishing” adı verilen e-dolandırıcılık türü yılbaşı öncesindeki dönemde en sık karşılaşılabilecek siber tehditlerden biri olsa da, mağazaları, müşterilerini ve bankaları etkileyebilecek daha birçok tehdit bulunuyor. Bu dönemlerde alışveriş yapacak olanların alması gereken diğer önlemleri Kaspersky’nin hazırladığı Kara Cuma’da Hayatta Kalma Rehberinden öğrenebilirsiniz.

1479820621_kara_cuma


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın