ABD’nin ‘Black Friday’ine Türkiye’den katılmanın 6 yolu

ABD’de Alışveriş çılgınlığı Kara Cuma (Black Friday) için geri sayım başladı. Yüzde 90’ları bulan indirimlerle, bir günde 9 milyar doları aşan bir alışveriş izdihamının yaşanması beklenen 28 Kasım’daki bu “çılgın” güne ABD’ye gitmeden Türkiye’den de katılmak mümkün. Kara Cuma’dan 79 dolara LED TV, 5 dolara tablet, 1 dolara akıllı telefon almak için Türkiye’den hizmet veren birçok e-ticaret platformu var. Ancak biz bilinirliği ve güvenilirliği ile öne çıkan 6 alternatifi inceledik.

1 – Amerika’dan İste

amerikadaniste

2006 yılında kurulan www.amerikadaniste.com, bu alanın öncülerinden. ABD’den alışveriş yapmak isteyenler, 15 dolar ödeyerek Amerikadaniste.com’da kayıt oluşturabiliyor ve bu sayede ABD’de fiziksel bir posta adresine sahip olabiliyor. Üyelik ücreti aylık 9 dolar, yıllık ise 75 dolar olarak fiyatlandırılıyor. Üyeler, Amerikadaniste.com’a üye olduktan ve ABD’deki fiziksel posta adreslerini edindikten sonra, ABD’deki internet sitelerinden online alışveriş yapıp, teslimat adresi olarak bu adreslerini verebiliyorlar. Üyeler, “Gönder” butonuna bastıkları gün paketler kargoyla yola çıkıyor ve 2-3 iş günü içerisinde Türkiye’deki adreslerine teslim ediliyor.  454 gramlık (1 pound) bir paketin kargo ücreti 28 dolar olarak uygulanıyor.

 

2 – Shop By Amex

amex

Garanti Bankası’nın American Express (Amex) kredi kartı sahiplerine sunduğu bir hizmet olan www.shopbyamex.com, 2013 yılında hizmet vermeye başladı. Kayıt ücreti alınmayan hizmette, gönderiler 2-3 iş günü içerisinde teslim ediliyor. Garanti Amex sahiplerinin, ücretsiz üye olup kendilerine özel ABD adresini alabildiği hizmetle, e-Bay, Amazon ve Apple gibi markaların orijinal internet siteleri üzerinden alışveriş yapılabiliyor. Satın alma işleminden sonra kullanıcıya ABD’de verilen posta adresi giriliyor. ABD’deki belirtilen adresten Shop By Amex tarafından alınan paket, Türkiye’deki adresinize yönlendiriliyor. Her bir 454 gramlık (1 pound) gönderi için 25 dolarlık kargo ücreti alınıyor.

 

3 – Global Mağazam

globalmagazam

Legrin LLC. şirketinin sağladığı bir hizmet olan www.globalmagazam.comdan Türkiye’de sadece Finansbank kart sahipleri yararlanabiliyor. Çalışma mantığı diğer bankalara benzeyen hizmette, Amerika’nın seçkin mağazalarından giyim, ayakkabı, kitap, CD, DVD siparişlerinin yanısıra Amerika’da yayınlanan dergi ve her türlü süreli yayınlar bir kaç tıklamayla satın alınabiliyor. Üyelik veya kayıt ücreti alınmayan Global Mağazam ile sipariş edilen ürünler, 3-5 iş gününde Türkiye’deki adresinizde oluyor. Alışveriş yapmak istediğiniz sitenin Amerikan kredi kartlarının dışındaki kartları kabul etmemesi durumunda “Benim için al” hizmeti de sunan sitede her bir 454 gramlık (1 pound) gönderi için 25 dolarlık kargo ücreti alınıyor.

 

4 – Wings Global Shopper

wings

Akbank Wings kredi kartı sahiplerine sunulan ABD’den online alışveriş yapma hizmeti www.wingsglobalshopper.com, satın aldığınız ürünleri 3-5 iş günü içinde elinize ulaştırıyor. Kayıt ücreti 10 dolar olan hizmet, Black Friday’a özel olarak bu ücreti 1 dolara indirdi. Giyimin yanısıra Amazon, eBay, Apple, Best Buy, Dell, Sony gibi onlarca teknoloji devinin ABD’deki internet sitelerinden alışveriş yapma olanağı sunan Wings Global Shopper’da her bir 454 gramlık (1 pound) gönderi için 26 dolarlık kargo ücreti alınıyor.

 

5 – HSBC Globebox

hsbc

HSBC’nin Türkiye’deki Advantage Kredi Kartı sahiplerine sunduğu bir hizmet olan www.globebox.net ile Amerika’nın önde gelen markalarının kendi internet sitelerinden alışveriş yapılabiliyor. Advantage kartı olanların ücretsiz üye olabildiği sistemde, 454 gramlık bir elektronik ürünün kargo maliyeti yaklaşık 30 dolar. Globe Box’ın Miami’deki adresi üzerinden alınan siparişleriniz, Türkiye’deki adresinize ortalama 3 ile 7 gün arasında ulaştırılıyor.

 

6 – Amerika Postam

amerikapostam

Yurtdışı lojistik sektöründe deneyim sahibi 3 Türk girişimcisi tarafından bu yılın başında hayata geçirilen bir hizmet olan https://amerikapostam.com’a üyelik ilk ay için ücretsiz. Sonraki aylar için aylık 9 dolarlık üyelik ücreti alan site üzerinden ABD’den aldığınız ürünü 2-4 gün içinde elinize ulaşmasını istiyorsanız, 454 gramlık (1 pound) gönderi için 20 dolar, 6-8 gün içinde ulaşmasını istiyorsanız 16 dolarlık kargo ücreti ödüyorsunuz. Site, Apple, Best Buy, eBay, Amazon, Bose, Wall-Mart, Barnes&Noble, Acer ve Dell gibi onlarca markanın ABD’deki e-ticaret siteleri üzerinden alışveriş yapabilme imkanı sunuyor.

 

 


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın