BlackBerry güvenlik endişelerinden dolayı Pakistan’dan çıkıyor

Son dönemlerde kullanıcılara sunduğu akıllı telefonlarla ufak da olsa bir başarıya imza atan BlackBerry’den ilginç bir karar geldi ve Pakistan’dan çıkacağını açıkladı. Şirket, Pakistan’daki ofislerini kapatarak 30 Kasım’dan itibaren ülkedeki satışlarını durduracak.

Şirketten yapılan açıklamada BlackBerry’nin Pakistan’dan çıkmasının sebebi ise güvenlik olarak gösteriliyor.

Bildiğiniz üzere BlackBerry modellerinde güvenliğin üst düzeyde tutulduğu iletişim platformları yer alıyor. Bunlardan biri e-posta için kullanılan BlackBerry Enterprise Service (BES), diğeri ise BlackBerry Messenger (BBM).

Birçok şirket tarafından kullanılan bu iki servis, bilgi güvenliği konusunda oldukça iddialı. Bu yüzden de birçok hükümet veya üçüncü sahışlar BlackBerry üzerindeki trafiği takip edemiyor.

‘Arka kapı’ya izin yok

BlackBerry’den yapılan açıklama da ise Pakistan’ın BES ve BBM servislerindeki trafiği izlemeyi talep ettiği ve şirketin de izin vermediği ifade ediliyor. Şirket olarak buna tamamen karşı çıktıklarını belirten BlackBerry, “Kullanıcıların bilgilerini dışarıya sızdıracak herhangi bir ‘arka kapıya’ izin vermiyoruz. Pakistan’dan çıkmak zorunda kalsak bile bilgi güvenliği bizim için daha önemli bir konu” açıklamasını yaptı.

Özellikle bilgi güvenliği konusunda kafamızda birçok soru işaretinin bulunduğu günlerdeyiz. BlackBerry’nin bu hassas konu yüzünden bir ülkeden çıkması ise alkışı hak ediyor. Umarız diğer teknoloji şirketleri de en az BlackBerry kadar hassas olur.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın