‘Artık telefon üretmeyeceğim’ diyen BlackBerry rekor kırdı!

“Battı, batacak; satıldı, satılacak” denilen Kanadalı akıllı telefon üreticisi BlackBerry telefon üretmeme kararından sonra uçuşa geçti. BlackBerry, şirketin CEO’su John Chen’in “Tüm donanım geliştirme işlerimizi bitirme kararı aldık. Artık kendi içimizde telefon tasarlayıp geliştirmeyeceğiz. Bundan sonra  yazılım işine odaklanacağız” açıklamasını yaptığı Eylül-Kasım 2016 çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarını duyurdu. 

Yazılım ve servis gelirlerinin katkısıyla brüt kâr oranı yüzde 67’ye çıkan BlackBerry, 17 yıllık tarihinin en yüksek kârlılık oranına ulaştı. BlackBerry’nin brüt kâr oranı geçen yılın aynı çeyreğinde yüzde 43, bir önceki çeyrekte ise yüzde 29 seviyesindeydi.

‘Kimse bize inanmadı ama artık para kaybetmek yok!’

Sonuçları değerlendiren BlackBerry CEO’su John Chen, “Önemli bir kilometre taşına ulaştık. BlackBerry tarihinin en yüksek brüt kârlılık oranını elde ettik. Kimse başta bize inanmadı, ancak bu çeyrekte büyük bir sürpriz yaptık. Bu sene para kazanacağız. Önümüzdeki dönemde de para kaybetmeye niyetimiz yok” dedi.

Şirket 30 Kasım 2016’da sona eren çeyrekte, 160 milyon doları yazılım ve servisten olmak üzere toplam 289 milyon dolarlık gelir elde etti. BlackBerry’nin bir önceki çeyrekte 373 milyon dolar olan net zararı ise 117 milyon dolara geriledi.

Hisseleri yükseldi, değeri 4 milyar doları geçti

Çeyrek sonuçlarıyla birlikte yıl sonu kârlılık tahminlerini de yukarı yönlü revize eden BlackBerry’nin ABD borsalarında işlem gören hisseleri de kapanış sonrası işlemlerde yüzde 1 değer kazandı.

Son 6 ayda hisse fiyatı yüzde 20’ye yakın yükselen BlackBerry’nin piyasa değeri 4 milyar dolar seviyesinde.

İlk 9 aylık sonuçlara bakıldığında ise geçen sene 30 milyon dolar kâr elde eden şirketin, bu mali yılın ilk 9 ayı sonucunda ise toplam 1.1 milyar dolar ile zarar yazmaya devam ettiğini de belirtelim.

Blackberry son olarak Ekim 2016’da “DTEK50” adını alan Android işletim sistemli ve güvenliği ile ön plana çıkan bir akıllı telefonu piyasaya sunmuştu.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın