Blesh, Volkswagen’e ‘selfie’ çeken akıllı anahtarlık geliştirdi

Nesnelerin İnterneti (IoT) alanında Google ve Intel gibi dünya teknoloji devlerinin iş ortağı olan Türk Ar-Ge şirketi Blesh Volkswagen iş birliğiyle otomotiv sektöründe yenilikçi bir uygulamaya imza attı. Beacon pazarında faaliyet gösteren Blesh, Bluetooth teknolojisini entegre ederek geliştirdiği akıllı anahtarlık ile Volkswagen araç sahiplerinin hayatını kolaylaştıracak.

1479111615_volkwagenim_anahtarlik_2Volkswagen tarafından “Volkwagenim” mobil uygulamasına dahil edilen akıllı anahtarlık, araç sahiplerinin telefonları ile araba anahtarları arasında iletişim sağlıyor.

Akıllı anahtarlık, kullanıcının araba anahtarı veya telefonundan biri kaybolduğunda özel alarmı ve lokasyon takibi sayesinde bulunmalarını sağlıyor. Bunun için mobil uygulama içinde “Telefonumu Bul” veya duruma göre “Anahtarlığımı Bul” seçenekleri yer alıyor.

50 metreden ‘selfie’ çekiyor

Bluetooth ile çalışan akıllı anahtarlık aynı zamanda bir selfie kumandası olarak da çalışıyor. Cihazın “Selfie Kumandası” işlevi ile sahiplerinin 50 metreye kadar mesafeden telefonlarını yöneterek selfie çekmesine de olanak sunuyor.

Dünyanın önemli otomotiv üreticilerinden Volkswagen’in akıllı anahtarlık için Blesh’i teknoloji partneri olarak seçtiğini belirten Blesh CEO’su Devrim Sönmez, şunları söyledi:

“Blesh olarak Bluetooth teknolojisi ile çalışan ‘beacon’lar konusunda hem Türkiye’de hem de dünyada ilgi gören bir Türk şirketiyiz. Türkiye geneline yerleştirdiğimiz ve 20 milyon kişiye erişim imkanı sağladığımız 35 bin adet sensörle 100’ü aşkın lider ve önemli şirkete hizmet veriyoruz. Üstlendiğimiz global ve bölgesel projelerle Nesnelerin İnterneti (IoT) konusunda tanınan global oyunculardan biri olma yolunda hızla ilerliyoruz.”


Yorumlar

yorum

1 comment

  1. Pingback: Blesh, Volkswagen’e ‘selfie’ çeken akıllı anahtarlık geliştirdi - Bilgitivi

Bir Cevap Yazın