Çare değil ama artık şart oldu! Akıllı telefonlar için bomba dedektörü…

İçimizi yakan Ankara’daki geçtiğimiz gün yaşanan terör olayı ile Türkiye’de son bir yıldaki bombalı saldırılara  bir yenisi daha eklenirken, “güvenlik” de en önemli sorun haline geldi. Konunun siyasi tartışmalarını bir yana bırakırsak, hemen hemen herkesin aklında maalesef tek bir soru var: Bir sonraki saldırı nerede olacak?

Terör hiç şüphesiz ki sadece Türkiye’nin gündeminde değil. Bu insanlık dışı saldırıları önlemek için pek çok ülke, çeşitli teknolojiler üzerinde çalışıyor. Ki bu teknolojilerin en çarpıcı olanı ise mobil bomba dedektörü uygulamaları… Akıllı telefonlara yerleştirilen özel bir çip ile kullanıcıların bulundukları konumdaki patlayıcı maddeleri analiz edip, uyarı veren sistemler için çalışanların başında ise ABD, İsrail, Hindistan ve Polonya gibi ülkeler bulunuyor.

Microsoft ile mobil için çipini geliştirdi

2014 yılında Abhilash Semwal adlı bir bilgisayar mühendisliği öğrencisi akıllı telefonlar için mobil bomba dedektörü çipi geliştirdi. Abhilash Semwal’ın Microsoft tarafından da desteklenen bu çip prototipi, 2 yıldır Hindistan hükümeti tarafından finanse ediliyor.

Mobile-Phone-bomb-detectorWindows işletim sistemli akıllı telefonlar için Azure platformu üzerinde geliştirilen bu mobil bomba dedektörü çipi, bomba yapımında kullanılan Helyum, Potasyum Nitrat, TNT ve HMV gibi patlayıcı maddelerin yaydığı radyasyon seviyesini akıllı telefonlara yerleştirilebilen sensörler üzerinden algılayabiliyor.

Akıllı telefon, kullanıcının bulunduğu konumda bu maddelerden birini algıladığında, yine telefon üzerinden en yakın polis/emniyet merkezine anlık mesaj gönderiyor. Abhilash Semwal’ın bu teknolojiyi geliştirmesinin amacı ise özellikle kalabalık mekanları hedefleyen terör saldırıları öncesi, bombayı güvenli ve hızlı bir şekilde tespit edebilmek.

Köpek yerine bomba dedektörü uygulaması

Patlayıcı maddeleri önceden tespit edebilmek için üzerinde çalışılan bir diğer proje Polonya’dan. Varşova’daki Military University of Technology’nin SAPER adlı uygulaması ise bomba tespitinde yararlanılan eğitimli köpeklerin yerine geçmeye aday.

saperapp-1Manyetik alanın yoğunluğunu ölçmeye yarayan bir araca (Manyetometre) bağlı olarak çalışan uygulama, akıllı telefonla patlayıcı maddelerin tespit edilebilmesine yarıyor. Bulut tabanlı çalışan uygulama, bir tehdit algılarsa, hemen uyarı mesajı yayınlayıp, belirlediği GPS koordinatlarını güvenlik güçleriyle paylaşıyor.

Özellikle mayın aramaları için geliştirilen ancak son kullanıcı sürümü henüz yayınlanmayan uygulamanın en büyük dezavantajı ise bombanın tespit edilebilmesi için akıllı telefonun patlayıcı maddeye 30 cm yaklaştırılmasının gerekmesi.

MIT, NFC etiketi ile patlayıcı tespiti yapıyor

MIT-bomba-sensoruAkıllı telefonlar üzerinden patlayıcı maddelerin belirlenmesi için çalışan bir diğer önemli projenin adresi de ABD’deki Massachusetts Institute of Technology (MIT)Perakende dünyasında yoğun olarak kullanılmaya başlanılan NFC (Yakın Alan İletişimi) etiketlerini, patlayıcı maddelere uyarlamak için çalışan MIT, bu amaçla kimyasal maddeleri algılayabilen sensörler kullanıyor.

Öncelikle zehirli kimyasalları mobil cihazlarla algılayabilmek için çalışan MIT’nin projesiyle patlayıcılar, kimyasal silahlar ve gaz sızıntıları, kullanıcılar tarafından akıllı telefonları üzerinden tespit edilebilecek.

Çare değil ama maalesef kaçınılmaz!

Üstelik akıllı telefonlar aracılığıyla patlayıcı maddelerin tespiti için yapılan çalışmalar, sadece öne çıkan bu 3 proje ile de sınırlı değil…

Terör saldırıları şehirlerdeki kalabalık bölgeleri hedef almaya yöneldikçe, dünya çapında “güvenlik” konusu da maalesef sadece devletlerin ilgilendiği bir alan olmaktan çıkıyor. Hiç şüphesiz ki güvenlik devletin asli görevi ancak doğal olarak yaşam hakkını savunan herkesin de derdi…

Durumumuz bu olunca da, Türkiye’de 40 milyonu geçen, dünyada ise 2 milyara dayanan akıllı telefon kullanıcıları için geliştirilen kişisel güvenlik teknolojileri ve uygulamaları da maalesef kaçınılmaz olarak hayatımıza girecek gibi…


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın