Booking.com’a 2.5 milyon TL’lik rekabet cezası kesildi!

Rekabet Kurumu’nun online otel rezervasyon şirketi Booking.com hakkında başlattığı soruşturma tamamlandı. Kurum, rekabet kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle Booking.com‘a para cezası verdi. 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. maddesini ihlal ettiğine karar verilen Booking.com rekabet kurallarına aykırı davrandığı gerekçesiyle toplam 2.5 milyon  TL’lik idari para cezasına çarptırıldı.

Rekabet Kurumu‘nun internet sitesinden yaptığı duyuruya göre Booking.com B.V. ile Türkiye ofisi olarak faaliyet gösteren Bookingdotcom Destek Hizmetleri Limited Şirketi’nin sundukları rezervasyon hizmeti kapsamındaki “en iyi fiyat garantisi” uygulamasının 4054 sayılı Kanun’un 4. ve 6. maddelerini ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik olarak yürütülen soruşturma tamamlandı.

Dosyanın Rekabet Kurulu’nca incelenmesi sonucunda; Booking.com B.V.’nin 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini ihlal ettiğine bu nedenle, aynı Kanun’un 16. maddesi uyarınca adı geçen teşebbüse idari para cezası verilmesine karar verildi.

Ceza, 4. maddeyi ihlalden geldi

Rekabet Kurulu, Booking.com’un konaklama tesisleri ile imzaladığı sözleşmelerde yer alan grup muafiyeti ve en iyi fiyat garantisi gibi rekabeti kısıtlayıcı hükümlerin ve bunlara ilişkin uygulamaların 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. Maddesini ihlal ettiğine hükmetti. Bu nedenle Kurul, Booking.com B.V.’ne 2.543.992,85 TL idari para cezası verilmesine oy çokluğu ile kararlaştırdı.

4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. maddesi şu şekilde: “Belirli bir mal veya hizmet piyasasında doğrudan veya dolaylı olarak rekabeti engelleme, bozma ya da kısıtlama amacını taşıyan veya bu etkiyi doğuran yahut doğurabilecek nitelikte olan teşebbüsler arası anlaşmalar, uyumlu eylemler ve teşebbüs birliklerinin bu tür karar ve eylemleri hukuka aykırı ve yasaktır.”


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın