İngiltere AB’den, Game of Thrones K.İrlanda’dan çıkacak!

İngiltere’de yapılan Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılma (Brexit) referandumunda, AB’de kalmaya ‘hayır’ oyunun çıkması, son dönemlerin en popüler TV dizisi ‘Game of Thrones’u da etkileyecek. Brexit Game of Thrones 7. sezonunu da riske sokacak. Nedeni ise oldukça ilginç!

Halihazırda Game of Thrones dizisinin bölümlerinin büyük bir kısmı Birleşik Krallığa bağlı bir ülke olan Kuzey İrlanda’da çekiliyor. Dolayısıyla dizisinin yapımcısı HBO, Game of Thrones’u Avrupa Birliği kapsamında çektiği için de AB’den ciddi miktarda para yardımı alıyor. AB’nin Avrupa Bölgesel Kalkınma Fonu (European Regional Development Fund), Kuzey İrlanda’da kurulan setlerde binlerce çalışana iş imkanı sağladığı için HBO’ya da finansal kaynak sağlıyor.

game-of-thrones-torrent

Başka ülkede çekilebilir

Bölüm başına 10 milyon dolarlık bir bütçeye sahip olan popüler TV dizisinin, Brexit sonrasında AB’den aldığı para kaynağı da kesilecek. Bu durumda HBO, şu anda 6. sezonu devam eden Game of Thrones’un 7. sezon bölümleri için başka ülke arayışına da girebilecek. Game of Thrones’da yer alan Winterfall, Toolymore,  Audley’s Castle, Balymoney, Kingsroad, Ballintoy gibi mekanların çoğu Kuzey İrlanda’da çekiliyor.

Üstelik Brexit’ten etkilenecek olan tek yapım Game of Thrones da değil. Çünkü, teknolojide olduğu gibi sinema dünyasında da AB’den ayrılmaya  karşı olmasının temelinde finansal kaynaklar yatıyor ve İngiliz sinema ve TV projelerinin son 7 yılda AB’nin finansal kuruluşlarından 32 milyon doların üzerinden bir kaynak sağladığı biliniyor.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın