BTK’dan Periscope açıklaması

İstanbul merkezli “Periskop” adı bir şirketin açtığı dava sonucunda Türkiye’deki faaliyetleri tedbiren durdurulan canlı yayın uygulaması Periscope ile ilgili olarak Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ndan (BTK) açıklama geldi. BTK Periscope uygulamasının kapanmasına ilişkin yaptığı açıklamada, Twitter’ın globalde “Periscope” olarak yer alan uygulamanın adını Türkiye’de Scope ve web sitesinin alan adınının “pscp.tv” ıolarak değiştirdiğini duyurdu. 

BTK Periscope açıklamasında ayrıca erişim engelleme kararına konu Periscope’un Twitter hesabı olan “@periscopeco”nun Twitter tarafından Türkiye kullanıcılarının erişimine kapatıldığı belirtildi.

Globalde ‘Periscope’, bizde ‘Scope’

Önceki gece Erişimi engellenen Periscope’un yeni adı Scope oldu! başlığıyla duyurduğumuz konuyla ilgili olarak BTK‘dan yapılan açıklamanın tamamı şu şekilde:

Twitter’a ait “periscope.tv” isimli internet sitesine ve @periscopeco Twitter kullanıcı hesaplarına marka tecavüzü yapıldığı gerekçesiyle İstanbul 2. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi tarafından ihtiyati tedbir kapsamında erişim engelleme kararı verilmiş ve uygulanmak üzere 31 Mart 2017 tarihinde Erişim Sağlayıcıları Birliğine gönderilmiştir.

Bilindiği gibi İnternet ortamında bulunan yasadışı içeriklere yönelik erişimin engellenmesi kararları 5651 sayılı Kanuna ve diğer bazı kanunlara dayalı olarak mahkemeler ve ilgili kurumlarca verilebilmektedir. Bu kararların konuları, kapsamı, yetkili merciler, karar verilme ve uygulanma şekli ve süresi gibi hususlar ilgili mevzuatta yer almaktadır.

Bu kapsamda, “periscope.tv” alan adı ve @periscopeco Twitter hesabı için ilgili mahkeme tarafından verilen erişim engelleme kararının ardından, Twitter şirketi, globalde “Periscope” olarak yer alan uygulamanın adını Türkiye’de “Scope” olarak değiştirmiştir. Uygulamanın web sitesinin alan adını ise “pscp.tv” yapmıştır. Ayrıca, erişim engelleme kararına konu @periscopeco Twitter hesabını Türkiye kullanıcılarının erişimine kapatmıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın