BTK’dan sosyal ağlara ve operatörlere ‘referandum’ uyarısı!

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), 16 Nisan’da yapılacak Anayasa Referandumu öncesinde sosyal medya platformlarını uyardı. BTK referandum uyarısı yaptığı sosyal paylaşım siteleri ve operatörlerin yöneticileriyle İspanya’nın Barcelona kentinde düzenlenen Mobil Dünya Kongresi’nde (MWC 2017) bir araya geldi.

MWC 2017’de referandum ile ilgili açıklama yapan BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan, referandum sürecine girerken yalan haber ve manipülasyonlar konusunda sosyal medya şirketlerini uyardıklarını belirterek, “Sürecin takipçisi olacağız” dedi.

Konuyla ilgili olarak Mobil Dünya Kongresi’nde BTK Başkanı Sayan, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Suat Hayri Aka başkanlığında sosyal paylaşım siteleri, operatörler ve firmaların yöneticileriyle görüşmeler gerçekleştirdi.

‘Ellerinden geleni yapacaklar…’

BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan

Sayan, şunları söyledi: “Gerekli önlemleri almaları için operatör ve sosyal paylaşım sitelerinin gerekli özeni göstermelerini istedik. Sosyal paylaşım sitelerini Türkiye ile işbirliğinin devam etmesi, ‘yalan haberlerin’ ayrıştırılması ve manipülasyonun önlenmesi noktasında gereken önlemlerin alınması için uyardık. Onlar da bu kritik dönemin farkında olduklarını ve ellerinden geleni yapacaklarını bildirdiler.”

Kriz merkezi kurulacak

16 Nisan’da yapılacak referandumda haberleşmenin kesintisiz ve sağlıklı yapılması için gerekli çalışmaları operatörlerle yaptıklarını aktaran Sayan, “Tüm seçim dönemlerinde olduğu gibi referandum sürecinde de iletişimin kesintisiz sağlanması için kriz merkezi kuracağız. Bugüne kadar kayda değer bir olay yaşanmadı, bu seçimde de yaşanmaması için gereken önlemleri alıyoruz” dedi.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın