‘İnternet bağlantı sorunu’ yaşayanlar, yalnız değilsiniz!

Türkiye iletişim sektöründe tüketicilerin en büyük sıkıntısı “internet” oldu. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na (BTK) yapılan şikayetlerin büyük bir çoğunluğu ‘internet bağlantı sorunu’ ve ‘altyapı sorunu’ oluşturdu.

BTK’nın açıkladığı Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörü Üç Aylık Pazar Verileri Raporu’nun 2016 Yılı 3. Çeyrek Sonuçları’na göre BTK Online Tüketici Şikayet Sistemi ve Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER) üzerinden 27 bin 862 şikâyet iletildi.

Bu sayının yüzde 43.6’sını “İnternet Servis Sağlayıcılığı”, yüzde 39.2’sini “Mobil” ve yüzde 12’sini “Sabit Telefon” hizmetleri ile ilgili şikayetler oluşturdu.

2016 yılı üçüncü çeyreği itibarı ile 1 milyon abone başına ortalama olarak İnternet Servis Sağlayıcılığı hizmetine yönelik 1.287, Uydu Platform hizmetlerine yönelik 350, Sabit Telefon Hizmetlerine yönelik 302, mobil elektronik haberleşme hizmetlerine yönelik olarak 146 ve Kablo TV hizmetlerine yönelik 24 tüketici şikâyeti geldi.

BTK’ya iletilen toplam şikayetler içinde, Mobil Hizmetler – Faturalar yüzde 21.26, İnternet Servis Sağlayıcılığı Hizmeti – Bağlantı / Altyapı Sorunu yüzde 30.44, Uydu Platform Hizmeti – Fesih/geçici durdurma yüzde 44.55, Sabit Telefon Hizmeti – Bağlantı Sorunu yüzde 39.55’lik oran aldı.

Uyduda ‘fesih’, sabit telefonda ‘bağlantı’ dert!

İnternet servislerinde Bağlantı/Altyapı Sorununu, Nakil/Devir, Fesih (İptal)/Geçici Durdurma sorunları takip etti.  Tüketicilerin en çok şikayet ettiği konulara bakıldığında ise tablo şöyle oluştu:

  • Mobildeki şikayetlerin yüzde 48’i “Faturalar”,
  • İnternet servis sağlayıcılığındaki şikayetlerin yüzde 45’i “Bağlantı / Altyapı Sorunu”,
  • Uydu platform hizmetlerindeki şikayetlerin yüzde 55’i “Fesih/geçici durdurma”
  • Sabit telefon hizmetindeki şikayetlerin yüzde 60’ı “Bağlantı Sorunu”

2016 yılının ikinci çeyreğinde yapılan toplam şikayetlerin sektöre göre dağılımı ise şu şekildeydi: ‘Mobil’deki şikayetler yüzde 44,  ‘İnternet Servis Sağlayıcılığı’ndaki şikayetler yüzde 40, ‘Sabit Telefon’daki şikayetler yüzde 11.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın