BTK’dan sosyal medya uyarısı: Kasıtlı paylaşım teröre hizmet!

İstanbul Atatürk Havalimanı‘nda dün akşam gerçekleşen terör saldırısı ile ilgili sosyal medya üzerinden paylaşımda bulunanlara, Bilgi Teknoloji ve İletişim Kurumu’ndan (BTK) uyarı geldi. BTK sosyal medya uyarısı ile  36 kişinin yaşamını yitirdiği, 147 kişinin ise yaralandığı terör saldırısı ile ilgili sosyal medyada yapılan paylaşımların “teröre hizmet” olarak değerlendirilerek, söz konusu paylaşımları yapanlar hakkında dava açılabileceğine dikkat çekildi. Kurum, dün geceden itibaren Facebook ve Twitter başta olmak üzere sosyal medyada yaşanan erişim sorunları ile ilgili olarak ise açıklama yapmadı.

istanbul-ataturk-havalimani-saldirisi

‘Kasıtlı paylaşanın yasal sorumlulukları var!’

BTK’dan “Terör Saldırısına İlişkin Paylaşımlar” başlığıyla yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“28/06/2016 günü düzenlenen, masum insanların hayatını kaybetmesine neden olan ve ülkemizin birlik ve huzurunu hedef alan terör saldırısı sonrası sosyal medya üzerinden saldırı anına ve saldırı mağdurlarına ait çeşitli görüntüler paylaşılmaktadır.

Mahkeme kararı ile hakkında yayın yasağı da getirilen söz konusu görüntülere ilişkin paylaşımlar yoluyla menfur terör saldırısının amacına bilerek veya bilmeyerek hizmet edildiği değerlendirilmektedir.

pray-for-istanbulBu itibarla, internette ve özellikle sosyal medyada yapılan ve hukuki sorumluluğu bulunan bu tür paylaşımlar (tweet, retweet vb.) konusunda vatandaşlarımızın gerekli hassasiyeti göstermesi beklenmektedir.

Kamuoyunda infial uyandırma ve toplumu dehşete düşürmeye yönelik kasıtlı paylaşımlarda bulunanların yasal sorumlulukları bulunmaktadır.

Söz konusu görüntüleri yayınlayarak veya paylaşarak terörizmin amacına hizmet edenler hakkında, milli güvenlik, kamu düzeni ve güvenliğinin korunmasına ilişkin mevzuat kapsamında ilgili kurumlar nezdinde her türlü yasal incelemenin takipçisi olunacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın