BTK, Twitter’a 150 bin TL’lik para cezası kesti!

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), sosyal paylaşım sitesi Twitter‘a “terör örgütü propagandası” yapılan içerikleri yasal süresi içinde kaldırmadığı için 150 bin TL ceza verdi. Mart ayının sonunda Çağlayan Adliyesi’nde bir örgütün üyeleri tarafından rehin alınan ve saldırı sonucu hayatını kaybeden Savcı Mehmet Selim Kiraz ile ilgili görüntülerin kaldırılmaması gerekçesiyle Twitter ve YouTube‘a erişim sulh ceza mahkemesi kararıyla bir süre engellenmişti.

BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, Twitter Başkan Yardımcısı Colin Crowell ile 18 kasım 2015'te Ankara'da görüşmüştü

BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, Twitter Başkan Yardımcısı Colin Crowell ile 18 Kasım 2015’te Ankara’da görüşmüştü

Şirketlerin görüntüleri kaldırmasıyla erişim tekrar sağlanmıştı. Türkiye birkaç kez daha benzer olaylarda Twitter’a erişimi engellemişti.  Reuters‘a bilgi veren bir BTK yetkilisi, “Sosyal paylaşım sitesi Twitter’a mahkeme kararlarına rağmen teröre teşvik eden paylaşımları yasal süresinde engellemediği gerekçesiyle ilk kez idari para cezası kesildi. Kesilen 150.000 TL’lik ceza Twitter’a tebliğ edildi” diye konuştu.
Mevzuatta, internette içerik sağlayıcı kurumun yayınladığı içeriklerden sorumlu olduğu belirtiliyor.  
Terör propagandası gerekçesiyle idari tedbir konulması ve bu tedbirin 24 saat içinde uygulanarak içeriğin kaldırılmaması halinde, içerik sağlayıcıya para cezası kesilebiliyor.

Facebook hemen kaldırmıştı

facebook-icerik-kaldirma

Benzer içerikler o tarihte Facebook tarafından da yayınlanmış, ancak uyarının ardından yasaların öngördüğü süreden önce içeriğin kaldırılmasından dolayı site erişime kapatılmamıştı.  BTK yetkilisi, Twitter’ın halkı teröre teşvik eden, terörle mücadele eden emniyet güçlerinin resimlerini yayınlayarak onları hedef gösteren, halkı kin, nefret ve şiddete yönlendiren içeriklerin mahkeme kararına rağmen çıkarılmaması üzerine BTK’ya bağlı Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) tarafından cezanın kesildiğini vurguladı.

Yetkili, şöyle konuştu: “Tebligat kurumun merkezi San Francisco’ya gönderildi. BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan’ın Twitter Başkan Yardımcısı ile Ankara’da yaptığı görüşmede de mahkeme kararlarına uyulması istenmişti. BTK 27 Kasım tarihinde müeyyide kararını bildirdi.”

Türkiye’de Twitter’a kesilen ilk ceza

BTK yetkilileri bu cezanın, Türkiye’de Twitter’a kesilen ilk para cezası olduğuna dikkat çektiler. Twitter’ın saydamlık raporuna göre 2014 yılının ikinci yarısında dünya çapında mahkemeler, polis ve kamu kurumlarından gelen toplam 796 içerik kaldırma talebinin yüzde 60’ı Türkiye’den yapıldı.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın