3.90 TL’yi bulan dolar kuru yurt dışı iPhone sevdasını bitirdi!

Doların, Türk Lirası karşısında rekor üstüne rekor kırmasıyla yurt dışı iPhone fiyatları ilk kez Türkiye’deki fiyatlar ile aynı seviyeye geldi. Türkiye’de GSM operatörlerinin kontratsız tekliflerinde 32 GB’lik iPhone 7 fiyatı 2979 TL iken; ABD başta olmak üzere yurtdışından iPhone 7 alıp Türkiye’de kullanmak isteyenler için toplam maliyet de aynı rakamı buldu.

Yaklaşık 6 ay öncesine kadar iPhone’unu Türkiye’den alan ile ABD’den alan tüketiciler arasında yüzde 30’luk maliyet farkı bulunurken, 3.90 TL’lere dayanan dolar kuru ile bu fark da 10 yıllık iPhone tarihinde ilk kez kapandı.

ABD’de 32 GB’lik iPhone 7’nin perakende satış fiyatı 649 dolar. iPhone’unu yurt dışından almak veya aldırmak isteyen bir kullanıcı bu tutara ek olarak yüzde 8’lik bir satış vergisi de ödüyor. ABD’de eyaletine göre değişmekle birlikte bu yüzde 8’lik vergi, yaklaşık 52 dolara denk geliyor.  

149 TL’lik IMEI harcı, 20 Euro’luk bandrol

Yurt dışından getirilmek istenen iPhone 7’nin maliyeti de bu tutarla birlikte 701 dolara çıkıyor.  Merkez Bankası’nın bugün için açıkladığı 3.85 TL’lik dolar kuru üzerinden iPhone 7 için ödenecek tutar da 2699 TL’ye çıkıyor.

Ama durun, daha bitmedi… ABD’den getirilen bir iPhone’un Türkiye’de pasaporta kaydedilip, kullanılabilmesi için bir de IMEI kayıt harcı ödemek gerekiyor ki IMEI harç bedeli 2017 yılı için 149.20 TL.

Maliyet farkı ilk kez kalmadı

Bitti mi? Maalesef hayır… Bir de Türkiye’de 2017 yılı için yurt dışından alınan tüm cihazlara TRT bandrol ücreti getirildi. Ve akıllı telefonlar için de bu tutar cihaz başına 20 Euro (yaklaşık 81 TL) olarak belirlendi.

Tüm bu rakamları toplayınca da ABD’den alınıp, yolcu beraberinde Türkiye’ye getirilen iPhone 7’nin toplam maliyeti de 2929 TL’yi bulmuş oldu. Apple‘ın Türkiye mağazasında 3249 TL’den başlayan iPhone 7 satış fiyatı, operatörlerde ise 2979 TL’ye kadar inmiş durumda. Diğer bir deyişle yurt dışından getiren ile Türkiye’den alan arasında toplam maliyet farkı sadece 50 TL!

O da şimdilik… (Dolar daha da yükselmez veya Türkiye’deki iPhone 7 fiyatlarına zam yapılmazsa)


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın