Fırsat mı? Tehdit mi? Büyük Verinin İnsani Yüzü

Büyük Veri’nin yarattığı fırsatlar ile tehditler, Analytics Center ve Sabancı Üniversitesi Veri Analitiği Yüksek Lisans Programı tarafından gerçekleştirilen  “The Human Face Of Big Data” (Büyük Verinin İnsani Yüzü) belgeselinin özel gösterimi ile masaya yatırıldı.

Against All Odds Productions’ın kurucu ortakları olan Rick Smolan ve Jennifer Erwitt tarafından hayata geçirilen “The Human Face of Big Data” (Büyük Verinin İnsani Yüzü) belgesel filmi, sadece bilgisayarlar, akıllı telefonlarla değil, sosyal medya ve online alışveriş başta olmak üzere internetteki her hareketimizle beslediğimiz Büyük Veri’nin (Big Data) insanlığa sunduğu fırsatlar ile birlikte, oluşturduğu riskleri de gözler önüne seriyor.

Telefon numarası ve adres gibi kişisel bilgilerimiz, ilişkilerimiz, alışkanlıklarımız, konum bilgilerimiz, IP adreslerimiz, kariyer geçmişimiz, nelerden hoşlanıp, nelerden hoşlanmadığımız, fotoğraflarımız, videolarımız, mesajlarımız, yorumlarımız ve etiketlerimizin her biri artık Büyük Veri’nin en kritik bileşenleri…

Boşanacağınızı önceden bilen kredi kartları!

human-face-big-data“The Human Face of Big Data” (Büyük Verinin İnsani Yüzü) belgesel filmi, okyanusların haritalarını çıkarmak için başlarına antenler takılmış olan fok balıkları; sivrisinekleri hedef almak için kullanılan uydular; Gana’da sahte ilaç satışını önleyici SMS sistemi; depresyona gireceğinizi önceden tahmin edebilen akıllı cep telefonları; boşanmaya doğru gittiğinizi iki yıl öncesinden bilen kredi kartları; bedeninizden doğrudan doktorunuza bilgi aktaran haplar, filmde karşımıza çıkan şaşırtıcı gerçeklerden sadece birkaç tanesi.

Görünmez kelimeleri açığa çıkaran Büyük Veri’nin, salgın hastalıklar, isyanlar ve doğal felaketlerdeki rolü ne? Apple, Google, Facebook ve Twitter gibi teknoloji devleri Büyük Veri’yi nasıl işliyor? Hangi bilgilerimizi alıyorlar? Alınan bilgilerimizi nasıl kullanıyor? Büyük Veri daha iyi bir dünya için fırsat mı? Bireysel mahremiyet ve demokrasi için bir tehdit mi? “The Human Face of Big Data” belgeseli iyimser ve kötümser tahminleri bir arada tartışarak bu soruların cevaplarına ışık tutuyor.

Sabancı ile Analytics Center işbirliği

Günümüz insanının bir günde işlediği verinin 1500’lerde yaşayan bir insanın hayatı boyunca karşılaştığı veriden fazla olduğuna dikkat çekilen belgesel, bir bebeğin ilk gününde oluşturulan verinin, ABD Ulusal Kongre Kütüphanesi’nin içerdiği verinin 70 katına eşit olduğunu gösteriyor.

buyuk-veri-insani-yuzuBelgesel, her 2 yılda bir ikiye katlanarak artan veri ile 2020 yılına kadar 40 trilyon gigabayt hacminde (40 zetabayt) verinin hayatımıza gireceği belirtiliyor. Analytics Center ve Sabancı Üniversitesi Veri Analitiği Yüksek Lisans Programı tarafından gerçekleştirilen “The Human Face of Big Data” özel belgesel gösteriminde, bu olağanüstü bilgi devriminin tüm vaatleri ve riskleri birlikte değerlendirilerek merak edilen sorulara yanıtlar arandı.

2014 yılına eğitime başlayan ve öğrencilerin yanısıra iş dünyasından profesyonellere de açık olan Sabancı Üniversitesi Veri Analitiği Yüksek Lisans Programı, veriden katma değer yaratmak, isabetli kararlar verebilmek ve öngörü oluşturabilmek için gerekli olan analitik becerileri kazandırmayı hedefliyor. Program, istatistik, veri madenciliği, makine öğrenmesi, veri modelleme ve görselleştirme ile optimizasyon alanlarındaki müfredatı kapsıyor.

Çağlar Göğüş, Hamit Hamutçu ve Emre Yayıcı tarafından, kurulan “Büyük Veri” danışmanlık ve eğitim şirketi Analytics Center ise 31 Mayıs – 1 Haziran 2016 tarihlerinde düzenleyeceği Smartcon 2016 İstanbul Zirvesi ile Büyük Veri ve Nesnelerin İnterneti (IoT) konularını alanının uzman kişilerinin katılımıyla ele alacak.

“The Human Face of Big Data” (Büyük Verinin İnsani Yüzü) belgeseli ile ile ilgili ayrıntılı bilgiye buradan erişebilirsiniz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın