Fallout ilham verdi, California CalExit kampanyası başlattı

ABD’deki başkanlık seçimlerini Donald Trump’ın kazanmasının ardından, Silikon Vadisi’nin de bulunduğu California eyaletinde sosyal medya üzerinden ayrılık kampanyası başlatıldı. Demokratların kalesi olarak bilinen California eyaletinde CalExit etiketi ile başlatılan kampanya ile California’nın bağımsız bir ülke olması için 2019 yılında referanduma gidilmesi amaçlanıyor.

Referandum kampanyası kapsamında, bağımsız bir ülke olmak için bayrağını da hazırlayan California’nın adının ise “Yeni California Cumhuriyeti” olması hedefleniyor. Kampanyanın bildirisinde California eyaletinin dünyanın en büyük 6. ekonomisine sahip olduğuna dikkat çekiliyor.

calexit

Verilere göre dünya gayri safi milli hasılasının yüzde 2.46’sı tek başına California eyaletinde üretiliyor. Bildiride, “California, ABD’nin diğer eyaletlerine sağladığı kaynak nedeniyle her yıl 16 milyar dolar kaybediyor. Ödediğimiz vergiler, eyaletimizde kalmalı” çağrısı yapılıyor.

shervin-pishevar

Shervin Pishevar

CalExit’in destekçileri arasında, dünyaca ünlü girişimci ve melek yatırımcı Shervin Pishevar başı çekiyor. Uber ve Airbnb‘nin yatırımcısı ve Hyperloop’un kurucu ortağı olan Pishevar, Donald Trump’ın ABD başkanı olmasının kesinleşmesinin ardından Twitter üzerinden “Bağımsız yeni California’yı destekliyorsanız, retweet’leyin” paylaşımı ile CalExit’in fitilini yaktı.

Pishevar’ın adlandırdığı “Yeni California Cumhuriyeti” (New California Republic) aslında özellikle oyunseverlerin yakından bildiği bir ülke. New California Republic, video oyun serisi Fallout’daki resmi olmayan devletlerden biri. CalExit kampanyasında kullanılan ülkenin bayrağında da yine bu oyundan esinlenilmiş.

Silikon Vadisi rahatsız!

Eyalet çapındaki oyların yüzde 61.5’ini Demokrat Hillary Clinton’ın, yüzde 33.3’ünü ise Cumhuriyetçi Donald Trump’ın aldığı California’da, seçim sonuçlarından en rahatsız olan kesimlerin başında Silikon Vadisi’nin önde gelen isimleri yer alıyor. Seçim öncesi “Trump, İnovasyon için felaket olur” diyerek imza kampanyası başlatan teknoloji devlerinin üst düzey yöneticilerinin, CalExit kampanyasında nasıl davranacağı ise merak konusu…


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın