Fransız çalışanlara mesai saatleri dışında internetten kopma hakkı

Fransa’da çalışanların mesai saatleri dışında ve tatil günlerinde iş ile ilgili e-postaları yanıtlamama hakkı yürürlüğe girdi. Yeni yıl ile birlikte yürürlüğe giren ve mesai saatleri dışında mail göndermeyi düzenleyen yasa ile 50’nin üzerinde çalışanı bulunan şirketlerin, e-posta gönderilmemesi gereken saatleri belirten bir anlaşma oluşturması ve bunu kamuoyuna açıklaması gerekiyor.

“Çalışanlar için internetten kopma hakkı” (Disconnect Law) olarak da adlandırılan yeni yasaya göre, çalışanlar mesai haricinde e-posta, akıllı telefon ve diğer elektronik cihazlarından gelen çağrılara ve mesajlara cevap vermek zorunda olmayacak. Çalışanlar yeni yasa ile tanınan haklar çerçevesinde cevaplamadıkları mesaj ve e-postalar için yöneticilerine hesap vermek durumunda kalmayacak.

Fransa’da sendikaların uzun süredir mücadele verdiği çalışanlara internetten kopma hakkı veren düzenlemeyle ilgili konuşan Fransa Çalışma Bakanı Myriam El Khomri, ”Bu tedbirler, iş, aile ve kişisel hayat arasında dengenin sağlanabilmesi için alındı” dedi.

7/24 iş sömürüsü!

Fransa’da 2017 yılı ile birlikte yürürlüğe giren çalışanlar için internetten kopma hakkı (Disconnect Law) düzenlemesinin, nasıl uygulanacağı konusunda tartışmalara halen sürüyor.

Ancak Fransız sendikalara göre şirket yöneticileri ile çalışanları arasındaki iş ilişkisi, akıllı telefonların etkisiyle 7 gün 24 saatlik bir iletişimi kapsar hale geldi ve bu yüzden çalışanlar ‘beyan edilmemiş bir iş sömürüsü’ ile karşı karşıya kalıyor.

Fransa’da haftalık çalışma saatlerinin 35 saat ile sınırlandırıldığını ve internetten kopma hakkı ile çalışanlara artık bu saatler dışında yöneticileri tarafından e-posta ve mesaj atılamayacağını belirtelim.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın