İnternet ekonomisinin yeni hedefi canlı yayıncılık

İnternet ekonomisi köklü ve geleneksel sektörleri sarsmaya devam ediyor. Gazetelerle başlayan daha sonra Uber gibi taksicilik sektörünü bitirmeye aday olan internet ekonomisinin yeni hedefi ise canlı yayıncılık oldu. Bu kadar kesin konuşmamızın sebebi ise son dönemlerde uygulama mağazalarına giren iki uygulama: Biri Meerkat diğeri ise Periscope.

Her iki uygulamanın en büyük özelliği kullanıcılara akıllı telefonlar üzerinden canlı yayın yapabilmesini sağlaması. Örneğin, bulunduğunuz yerde toplumsal bir olayla karşılaştığınızda, cebinizden akıllı telefonunuzu çıkararak bu uygulamaları çalıştırıyorsunuz. Arkadaşlarınıza bir bildirim gidiyor ve eğer isterseniz sosyal ağlarda canlı yayına başladığınızı paylaşıyorsunuz. Başka bir deyişle tüm akıllı telefon kullanıcıları, ceplerini canlı yayın ekipmanı gibi kullanarak, bir bakıma “muhabir” oluyor.

periscope-canli-yayin-uygulamasi

Büyük kitlelere ulaşacak

Bu hafta uygulama mağazalarına giren Periscope, şu anda en dikkat çeken uygulamalar arasında. Twittter tarafından geçtiğimiz aylarda satın alınan Periscope, tıpkı bir sosyal ağ gibi. Twitter ile bağlantılı olarak çalışan bu uygulamada bir haber akış ekranı var. Merak ettiğiniz canlı yayınları ise bu ekranda takip edebiliyorsunuz. İşin içine konum paylaşma özelliği de eklenince kullanıcılar, büyük kitlelere hitap edebiliyor. Buna ek olarak çekilen canlı yayınlar daha sonra da izlenmek üzere paylaşılabiliyor.

Meerkat ise Periscope’tan daha hızlı hareket ederek bu anlamda ilk çıkan uygulamaların başında geliyor. Meerkat’in mantığı hemen hemen Periscope ile aynı. Kullanıcılar çektikleri canlı yayınları direkt olarak Twitter’da paylaşarak büyük kitlelere ulaştırabiliyor.

Meerkat ve Periscope’un gözüne kestirdiği ilk sektör kesinlikle canlı yayın haberciliği. Örneğin, Gezi Parkı eylemleri gibi toplumsal olaylar sırasında kullanıcılar, cep telefonlarını canlı yayın aracı olarak kullanabilecek (2013 yılında Ustream bu alanda oldukça fazla iş görmüştü). Bu da canlı yayın yapan televizyon kanallarının reytinglerini şimdi olmasa bile gelecek yıllarda hızla düşürebilir.

Ancak bu uygulamaların en büyük handikapı ise veri tüketimi. Dakikalarca bir canlı yayın yapmak kullanıcıların internet kotalarını yüzlerce megabayt birden düşürebilir. Kısaca canlı yayın uygulamalarını şu anda kullanmak oldukça maliyetli görünüyor.

Pericsope’un iOS uygulamasına buradan, Meerkat’in iOS uygulamasına ise şuradan ulaşabilirsiniz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın