Türkiye’ye açılan Careem 350 milyon dolarlık yatırım aldı

Dubai merkezli araç çağırma uygulaması Careem, Rakuten ve Saudi Telecom Company liderliğinde yürütülen 500 milyon dolarlık ilk yatırımının finansmanını sağladı. Türkiye’deki operasyonlarını bu ayı başında İstanbul ile başlatan Careem uygulaması, beklenen yatırımların 350 milyon dolarlık ilk diliminin kesinleştirilmesiyle 1 milyon kişiye istihdam yaratılacağını ve hizmet ağını farklı coğrafyalarda genişleteceğini açıkladı.

Ortadoğu ve Kuzey Afrika’nın önde gelen şoförlü araç ulaşım şirketi Careem’in aldığı 350 milyon dolarlık yatırım, Japonya merkezli Rakuten ve Suudi Arabistan merkezli telekomünikasyon operatörü Saudi Telecom Company (STC) liderliğinde gerçekleştirilecek.

1 milyon kişilik istihdam hedefliyor

Yeni ve mevcut yatırımcılar arasında Abraaj Group, Al Tayyar Group, Beco Capital, El Sewedy Investments, Endure Capital, Lumia Capital, SQM Frontier ve Wamda Capital gibi firmalar da yer alıyor.

Careem’den yapılan açıklamaya göre sağlanan finansman, şirketin 2018 yılı itibariyle bölgede 1 milyon kişiye iş yaratma hedefine ulaşmasına yardımcı olacak. 

2012 yılının Temmuz ayında kurulan Careem, 11 ülkede 47 şehirde hizmet veriyor. Careem, Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Güney Asya’da 6 milyondan fazla kullanıcıya ve 150 bin araçlı sürücüye sahip.  

Bu ayın başında İstanbul’daki operasyonlarını havaalanlarında başlatan Careem’in kurucu ortağı ve CEO’su Mudassir Sheikha, Türkiye pazarına girişleriyle ilgili olarak şunları söylemişti: 

“Bölgede kurulan ve gelişen bir şirket olarak Türkiye’yi de yakından tanıyoruz ve yerel halk üzerinde anlamlı bir etki yaratacak elverişli ulaşım seçenekleri sağlamak için hizmetlerimizi ülkeye ve şehre göre özelleştiriyoruz.

Careem’i Türkiye’de lanse etmek, bölgenin lider şoförlü araç çağırma hizmeti olarak konumumuzu pekiştirme yolculuğumuzda önemli bir kilometre taşı oldu. Bu dinamik pazarda hızla büyüyeceğimize inanıyoruz.”


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın