6 maddede ‘Cebimdeki düşman: Ciklet’

Cep telefonu tüketimine çatan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bakıyorsunuz bir kişinin elinde bir tane yok. Kiminde 2 kiminde 3. Adeta yarışıyorsunuz bunlarla. Herkes birbirine bir de havasını atıyor. Diyor yenisi çıkmış. Hemen git bir tane de bakkal dükkanından ciklet alır gibi bir tanesini daha alıyor. Tahrik ediyor insanı” dedi. Biz de hem ciklet-sakız hem de telefon tutkumuzu biraz ironik bir şekilde bir masaya yatıralım dedik.

1 – Bu cikleti çiğne çiğne bitmez…

gumcigne

2014’ün ilk 9 ayında akıllı telefonlara toplam 9.2 milyar TL harcadık. Bu yılın başında “taksit sınırlaması” uygulanmaya başlansa da bu rakam geçen yılki 7.2 milyar TL’nin 2 milyar TL üzerinde. Üstelik artık daha az sayıda ama daha pahalı cep telefonu alıyoruz. Anlaşılan ne vergiler ne diğer sınırlamalar Türk’ün cep aşkını kolay kolay söndüremeyecek.

2 – Üç vakte kadar size bir ‘yerli’ görünüyor…

fal

2013 yılından bu yana hem GSM operatörleri (Turkcell, Vodafone, Avea) hem de yerli teknoloji şirketleri birer birer “yerli malı yurdum malı” cep telefonu üretimine odaklanmaya başladı. Yabancı markalardan teknik anlamda hemen hemen hiçbir eksiği olmayan ürünler çıkarıyorlar. Ama son bir yılda Türkiye’de üretilen telefonların payı yüzde 5’leri geçemedi. Cirodaki paysa daha da düşük.

3 – Size pembe pembe baloncuklar şişirdim…

pembe balon

Ekonomi yönetimi sağolsun, “yerliyi teşvik” sözünü dillerinden düşürmüyorlar. Ama gidin bir de yerli cep telefonu üretimi yapmak isteyenlere sorun. Bir sorun, bin ah işitin… Devletin en üst yetkililerinden bu yıl gelen son teşvik müjdesi ise yılda ortama 12 milyar TL harcanan bu alanda yerli akıllı telefon üreten özel kuruluşlara, üst sınırı 36 ay olmak koşuluyla 5 milyon lira destek verecekleri açıklaması oldu.

4 – Biriktir biriktir, bu cari açık kapanmaz!

turbo

Malum Türkiye ekonomisinin en hassas makro olgusu, cari açık, diğer bir deyişle döviz alacaklarımızla döviz borçlarımız arasındaki fark. Bu rakam, 2013 sonunda 64.9 milyar dolara ulaştı. Çözümse yerliyi tüketmek. Ama 75 milyon yerli telefon kullansa bu rakamın inebileceği seviye ancak 60 milyar dolar.

5 – Biggg Babboolll…

 

bigstock-swearing-an-oath-with-fingers-463119311

Bir devlet geleneği olarak dolaylı vergileri çok seven Türkiye maalesef yıllardır iletişimden alınan vergilerin en yüksek olduğu ülkelerin zirvesine oynuyor. Gelen her ekonomi yönetimi, “İletişim vergilerini düşüreceğiz” sözünü vermekte hiç sakınca görmüyor ama sonuç, cep telefonu faturanızın en az yüzde 25’i devletin kasasına  vergi olarak giriyor. Üstelik Türkiye’de ‘ALO’ demenin 7 farklı kalemde vergisi (ÖİV, KDV, Telsiz Kullanım Ücreti, Harçlar, Fonlar…) var.

6 – Kulak tıkanıklığına iyi gelir…

gumear

Üretmeden tüketen bir toplumu herhalde kimse savunmaz. Şu anda yerlilik seviyeleri düşük seviyelerde (Bu alanda en yüksek seviyeye Vestel, yüzde 52’lik Venüs ile ulaştığını açıkladı). Yerli cep telefonu üretimi, Türkiye’nin geç kalsa da üstünde önemle durması gereken bir konu. Bu yüzden ekran, ana kart, işlemci ve hafıza gibi temel parçaların üretimini yerlileştirerek, montaj hattı olmaktan kurtulabileceğimiz de açık.

Bonus: Türkiye ciklet tüketimi…

bonusciklet

Türkiye’de sakız tüketimi aylık 1.000 ton civarında. Tüketimin yüzde 33’ünü, tatlandırıcılı draje sakızlar, yüzde 21’ini şekersiz ve yüzde 28’ini şekerli, yüzde 12’sini stik sakızlar oluşturuyor.Türkiye’de sakız çiğneyen 43 milyon kişi var. Bu kişilerin yüzde 24’ü haftada 2 ila 5 kez, yüzde 25’i haftada bir, yüzde 12’si ise günde bir veya daha fazla sakız tüketiyor. Sakız çiğneyen kadınların sayısı erkeklere göre daha fazla….

 


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın