Son 10 gün kala cep telefonunda ‘bip’ sesi nasıl kapatılır?

Cep telefonu numarasını taşıyan Turkcell, Vodafone ve Avea abonelerine uygulanan uyarı tonu, diğer bir deyişle “Bip” sesi uygulaması 16 Mayıs’ta tamamen değişiyor. Yeni düzenlemeye göre artık cep telefonu numarasını başka bir operatöre taşıyan aboneler için ayırt edici olacak şekilde verilen uyarı tonu, isteğe bağlı olacak. 1 Ocak 2016 tarihine kadar, bu konudaki tercihini belirtmeyen abonelere ise kesinlikle uyarı tonu sesi verilemeyecek.

İlk bakışta oldukça basit görünen yeni “Bip” sesi uygulamasında “Kim Bip sesini duyacak? Kim duymayacak?” konusunda tüketicilerin kafası biraz karışık. Kafanız karışmasın diye “Bip sesi almak veya almamak isteyen aboneler” için TeknoYO! olarak 7 maddelik bir rehber hazırladık. Buyrun…

 

1 – 12 Mayıs’a kadar tercihiniz sorulacak

GSM operatörleri 12 Mayıs 2015 tarihine kadar, abonelerinden uyarı tonu almak isteyip, istemediği yönündeki talepleri toplayacak. Mobil operatörler tarafından gönderilecek SMS ile abonelerin bu konudaki tercihleri sorulacak.

 

2 – Cep telefonunuza SMS gelecek

Operatörlerin abonelere göndereceği SMS şu şekilde olacak: “Numara taşınabilirliği uyarı tonu; 1/1/2016’ya kadar istemeyenlere verilmeyecek, bu tarihten sonra ise sadece isteyenlere verilecektir. Aramalarınızda uyarı tonu duymak istiyorsanız E, istemiyorsanız H yazarak xxxx’e ücretsiz gönderin.”

 

3 – “Evet” veya “Hayır” diye cevaplanacak

Operatörler tarafından gönderilen mesaja verilecek cevaba ve abonenin tercihine göre uyarı tonu uygulaması yapılacak. 16 Mayıs 2015’te hayata geçecek olan yeni uyarı tonu,  “E” yazarak SMS gönderenlere verilecek, “H” yazarak gönderenlere ise verilmeyecek.

 

4 – Cevapsız bırakana da ‘Bip’ tarih olacak

Cevaplaması ücretsiz olacak olan bu SMS’e cevap vermeyenlere ise ikinci bir SMS daha gönderilecek. Bu SMS’e de cevap vermeyenlere 01/01/2016 tarihine kadar uyarı tonu verilecek, bu tarihten sonra ise “bip sesi” verilmeyecek.

 

5 – Uyarı tercihiniz değiştirilebilecek

Uyarı tonu konusundaki tercihler herhangi bir anda işletmeciye SMS, internet ve çağrı merkezi kanalıyla veya bayi aracılığıyla da bildirilebilecek. Abonelerin uyarı tonu tercihlerini etkileyebilecek zorlaştırıcı, kısıtlayıcı veya teşvik edici uygulamalar gerçekleştirilemeyecek.

 

6 – Sabitte eski uygulama devam edecek

1 Ocak 2016’dan itibaren ise uyarı tonu sadece isteyen abonelere verilecek. Sabit numara taşınabilirliğinde ise her yöne tarifelerin yaygın olmaması nedeniyle eski uygulama devam edecek.

 

7 – İsteyen duyacak, istemeyen duymayacak

Özetlemek gerekirse, eğer “bip” sesi almaya devam etmek istiyorsanız, operatörünüzden gelecek SMS’i “EVET” veya çağrı merkezinden yapılan aramayı “ONAYLIYORUM” diyerek cevaplayın. Eğer bu uyarı tonunu almak istemiyorsanız, “HAYIR” veya “ONAYLAMIYORUM” deyiverin. Bu SMS veya çağrılara hiç cevap vermeseniz de  1 Ocak 2016 itibariyle artık “bip” sesini duymayacaksınız.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) ilgili düzenlemesiyle ilgili yaptığımız “Numara taşımada ‘bip’ sesi isteğe bağlandı” haberine buradan erişebilirsiniz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın