Cep telefonu faturanızı düşürmenin 8 yolu

GSM operatörleri ‘hepsi bir arda’ paketlerle herşeyi sunuyor, sağolsunlar… Ama nedense aylık 30 TL’lerden başlayan bu paketler, birkaç ayın ardından bir bakmışsınız faturanıza iki katını bulan oranlarda yansımaya başlıyor. Tabi aldığınız paketin dipnotlarında büyüteçle okunan maddelerde muhakkak belirtilmiştir bu durum ama yine de paketinizi aşan faturalarla karşılaşmamak için dikkat etmeniz gereken 8 temel maddeyi sıraladık.

1 – Operatörden aldım 1, faturada ödedim 2 paket…

1fatura

Aylık ortalama konuşma (şebeke içi ve şebeke dışı), SMS, MMS ve internet trafiğinizi analiz etmeden seçtiğiniz her paket size hayal kırıklığı yaşatacaktır. Hatta doğru paket seçimi için geçmiş en az 6 aylık faturalarınızın ayrıntılarını inceleyin ya da operatörünüzün müşteri hizmetleri aracılılığıyla bu bilgilendirmeyi ve yönlendirmeyi alın.

2 – Diğeri bu paketi kaça veriyor acaba?

2digeri

‘Artık işlemleri çok kolaylaştı, hemen numaranızı taşıyın’ demiyoruz ama Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) Mobil Tarife Karşılaştırma Hizmeti’ni kullanırsanız, ne kadar avantajlı veya ne kadar dezavatajlı durumda olduğunuzu açık açık görürsünüz. Bu hizmetle online olarak tüketilen ses, SMS, MMS ve dataya göre Turkcell, Vodafone ve Avea‘nın hangi paketleri hangi fiyatlara sunduğunu kontrol edebilirsiniz.

3 – Sen hala mesajını kısa kısa mı atıyorsun…

3sms

Akıllı telefon kullanıcısı olup artık WhatsApp, Telegram, Line, TicToc gibi anlık mesajlaşma hizmetlerinden yararlanmıyorsanız, size söyleyebileceğimiz en kibar söz, “Ayıp”… Tamam operatörünüz size bitiremeseniz de aylık 1000’e varan sayılarda SMS hakkı tanımış olabilir. Ama mesaj, fotoğraf, video, ses kaydı, lokasyon paylaşımını hem anlık hem de ücretsiz olarak yapabildiğiniz anlık mesajlaşma uygulamaları, size karşı tarafın gönderdiğiniz mesajı okuyup okumadığı bilgisini bile veriyor.

4 – ‘Beleş’ Wi-Fi’ı bulunca kaçırmayacaksın…

4wifi

Her yerde internete erişebilmek artık temel insanlık hakkı kabul edilmeli ama o data paketinizi aşan fauralar olmasa… Bu yüzden yoğun internet kullanımı yapacaksanız, cep telefonunuzla ücretsiz Wi-Fi hizmeti sunan noktaları kaçırmayın. Uygulama ve yazılım güncelleme işlemlerinizi mutlaka bu ağlar üzerinden yapmaya dikkat edin.

5 – Sınırsız iletişim Tanrı’ya mahsus ya da slogana…

5sınırsız

‘Wi-Fi iyi hoş da her yerde yok ki’ diyorsanız, en azından uygulama ve yazılım güncellemelerinin faturanıza yansımasını önlemek için  telefonunuzun ayarlar kısmından ‘güncelleme için kablosuz ağları kullan’ seçeneğini işaretlemeyi unutmayın. Bu şekilde otomatik güncelleme seçeneğinizi belirlemenize karşın yine de kotanızı aşıyorsanız, ayarlar-veri kullanımı kısmından ‘mobil veri sınırı belirle’ özelliğini kullanın.

6 – Gönlünüz geniş olabilir ama faturanız müsait mi?

6bagis

Duyarlı bir insan olabilirsiniz ama cep telefonunuza gelen veya televizyon veya diğer mecralarda karşınıza çıkan  her “… Yaz, …. Gönder. Sen de bağışta bulun” mesajına cevap vermeyin. Hayırseverliğinize zeval gelsin istemeyiz ama ay sonunda faturanızla yüzleştiğinizde, “İyi ki bu yardımı yapmışım” diyemeyeceğiniz dernek ve kuruluşlara bağış yapmadan önce bir kez daha düşünün.

7 – Maç sonuçları iyi hoş da bunlar zaten ‘cep’inde…

7mac

‘Maç sonuçları ve haberler cep telefonunuza gelsin’ servisleri, gelsin gelmesine de, eğer akıllı telefonunuz varsa, zaten bu bilgileri cep telefonunuza ücretsiz uygulamalar aracılığıyla alabilirsiniz. Üstelik bu servislere her ay düzenli para ödüyorsanız, bu yüzden size sunulan servisin katma değeri olup olmadığını iyi düşünün. Yoksa, anlık maç ve haber takibi yapabileceğiniz onlarca ücretsiz uygulama bulunuyor.

8 – Kapat kapat, yurtdışındayım, bana da yazıyor…

8annoy

Türkiye’deki 3 mobil operatör de son yıllarda yurtdışı kullanımlarına yönelik avantajlı paketler sunmaya başladı. Ama bir yurtdışı paketi satın almış olsanız da, bunu çok acil ihtiyaçlarınız için kullanın. Data’da tercihiniz yine ücretsiz Wi-Fi olsun ve unutmayın, karşı taraf da sizi arasa, eğer yurtdışındaysanız, bu görüşme dolaşım-roaming nedeniyle sizin faturanıza da yansıyacaktır.

 

 


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın