Cep telefonu kullanma yaşı 7’ye düştü!

Global antivirüs yazılım kuruluşu ESET, “Çocuk ve Teknoloji Evrimi” başlıklı anket çalışmasında, Amerika, İngiltere, Almanya ve Rusya’daki çocukların dijital ve fiziksel hayata ne zaman ilk adımı attıklarını sorguladı. Ülkelere göre farklılık göstermekle birlikte, çocukların cep telefonu kullanma yaşı 7, ilk kez kendi sosyal medya hesaplarına sahip olma yaşı ise 8‘e düştü. Ancak ebevenyler bu durumdan hiç de mutlu değil!

Anketin bulgularına göre – fiziksel gelişime baktığımızda – çocuklar kendi ev anahtarlarına Amerika’da 10 yaşında, İngiltere’de 9 yaşında, Almanya’da 8 yaşında, Rusya’da ise 7 yaşında kavuşuyor. Dijital tarafa bakıldığında ise çocukların 9 yaşından itibaren ebeveynlerinden bağımsız ya da denetimsiz şekilde internet kullanmaya başladıkları ortaya çıkıyor. Sadece Rusya’da bu veri 8 yaş olarak tespit edildi.

Sosyal medyada yaş sınırını dikkate alan yok!

cep-telefonu-kullanma-yasiÇocukların kendi cep telefonlarına sahip olma yaşı Amerika, İngiltere ve Almanya’da 8 yaş, Rusya’da ise 7 yaş olarak görülüyor. Çocukların, telefon ya da tabletlere ebeveynlerinin denetimi olmadan uygulama yüklemeye başladıkları yaş ise Almanya’da 10, Amerika ve İngiltere’de 9, Rusya’da 8 yaş olarak görülüyor.

Ankete katılan ebeveynler, çocuklarının ilk sosyal medya hesabına sahip olma yaşının 10 yaş olduğunu bildirdi. Rusya’da bu yaş daha da küçük, 8 yaş şeklinde çıktı. Oysa pek çok popüler ağın, hesap sahibi olabilmek için yüksek resmi yaş sınırları var. Facebook ve Twitter için 13 yaş, YouTube için 18 yaş sınırı söz konusu.

En kontrolcü ebeveynler İngiltere’de

ESET anketine göre, çocukları siber dünyada korumak söz konusu olduğunda İngiliz aileler, diğerlerine göre daha korumacı olarak öne çıkıyor. İngiliz ebeveynlerin yüzde 73’ü ebeveyn kontrol uygulamalarını kullanıyor. En düşük oran ise Almanya’da görülüyor. Ebeveynlerin sadece yüzde 33’ü çocukları online durumdayken neler yaptığını gözlemleyebilecekleri çözümler kullanıyor.

cocuklarn-cep-telefonu-kullanma-yasi

 


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın