Cep telefonlarına yüzde 33’lük ÖTV zammı geldi!

Yeni yıl demek, maalesef zam (maaş pek değil, vergi zammı daha çok) demek… Vergi, harç ve cezalar, yıllık enflasyon rakamlarına göre belirlenen yeniden değerleme oranında artırıldı ve bu oran da 2016 yılı için yüzde 5.58 oldu. Buraya kadar her şey normal gibi görünüyor. Ama ucuz akıllı telefon almak isteyenler için bu artış oranı tamı tamına yüzde 33.3 oldu! Nasıl mı? Adım adım açıklayalım…

Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) Kanunu uyarınca cep telefonlarına yüzde 25 ÖTV uygulanıyor. Ancak kanun oran ile sınırlı değil, cep telefonları için bir asgari ÖTV tutarı uygulaması da mevcut. Bakanlar Kurulu’nun yetkisiyle artırılabilen bu tutar, 2015 yılı için 120 TL idi.

Yani en ucuz cep telefonunun bile 120 TL’si sadece ÖTV’ye gidiyordu. 1 Ocak 2016’da Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı  ile bu rakam 160 TL’ye çıkarıldıDiğer bir deyişle 2015’te en az 120 TL olan cep telefonundaki ÖTV tutarı, bu yıl başından itibaren yüzde 33.3’lük artışla 160 TL’ye yükselmiş oldu.

Telefon ucuz da vergisi pahalı!

Konunun hukuksal boyutu ise önümüzdeki günlerde tartışmaları alevlendirecek cinsten. Çünkü, ÖTV Kanunu’na 2009’da eklenen bir maddeyle Bakanlar Kurulu’na verilen cep telefonları için asgari ÖTV tutarını belirlemede üst sınır konmuş. Bakanlar Kurulu bu tutarı 0’a (sıfır) kadar indirebiliyor (pek yaptığını göremedik!) veya 40 TL’nin 3 katına kadar çıkarabiliyor.

nokia-215-ucuz-telefonHaliyle mevcut durumda üst sınır aşılmış görünüyor. Dolayısıyla Danıştay, söz konusu 160 TL’lik asgari ÖTV tutarı uygulamasının yürütmesini durdurabilir. Ancak şu anda cep telefonu alacaklar en az 160 TL’lik ÖTV ödemek zorunda.

Dünya telefon pazarında akıllı telefonların yanısıra fiyatı 29 dolara (90 TL’yi geçmeyen) kadar inen standart cep telefonları da bulunuyor. Ancak asgari ÖTV tutarı nedeniyle bu telefonlar, ya Türkiye’de hiç satışa çıkarılmıyor, ya da dünyanın 29 dolara aldığı ürüne biz 369 TL ödemek durumunda kalıyoruz (bakınız Nokia 215)!

Konunun vergisel ve hukuksal boyutuyla ilgili ayrıntılı bilgiye buradan erişebilirsiniz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın