Bilgisayarda 9’dan 6’ya düştü, cep telefonuna ise taksit yok!

Hükümetin tüketimi canlandırmak için yaptığı yeni kredi düzenlemesi, cep telefonuna taksit uygulamasının geri gelmesini bekleyenleri hayal kırıklığına uğrattı. Başbakan Binali Yıldırım’ın açıkladığı Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısında alınan kararlara göre kredi kartlarında genel taksit sayısı 9’dan 12’ye çıkartıldı. Hükümerin aldığı kararla, elektronik eşya (beyaz eşya hariç) ve bilgisayarda taksit sayısı 9’dan 6’ya indirildi.

binali-yildirim-telefon“Cep telefonuna taksit ne zaman başlayacak?” diye merak edenler için ise EKK’dan olumlu yanıt gelmedi. Gıda, akaryakıt ve cep telefonlarında taksit yasağı aynen korundu. 

Yeni kredi düzenlemesi kararına göre hali hazırda kredi kartı harcamalarında taksit yasağına tabi tutulan telekomünikasyonla ilgili harcamalar, akaryakıt, gıda ve yemek ile hediye kart, hediye çeki ve benzeri şekillerde herhangi somut bir mal veya hizmeti içermeyen ürünlerin alımlarında taksit yasağı uygulamasına devam edilecek.

Operatörler 36 ay kontratlı satışa devam

turkcell-magazaTürkiye’de 2014 yılının başında ekonomiyi soğutmak için alınan tedbirler çerçevesinde 1 Şubat 2014 tarihi itibariyle cep telefonlarına taksit yasağı getirilmişti. Uygulama çerçevesinde teknoloji perakende mağazalarında kredi kartıyla yapılan cep telefonu harcamalarındaki taksit uygulamaları kaldırılmıştı.

Hükümetin dün açıkladığı kararlar çerçevesinde telekomünikasyon operatörleri ise cep telefonu satışlarını konratlı paketler kapsamında aylık sabit ödemelerle (taksitli) satmaya devam edebilecek. Bu kapsamda Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom’un sunduğu konratlı paketlerle, akıllı telefon almak isteyenlere 36 aya varan vade seçenekleri ile sunulmaya devam edilecek.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın