CES 2015 ile tanışacağımız 5 teknolojik yenilik

Dünyanın en büyük teknoloji fuarı Consumer Electronic Show (CES) 2015, yarın kapılarını açıyor. ABD’nin Las Vegas kentinde 6-9 Ocak tarihleri arasında düzenlenecek olan etkinlik, daha önceki yıllarda 3D TV, Ultrabook, Akıllı Gözlük gibi yenilikleri teknoloji severlerin beğenisine sundu. Peki bu yılki CES’in gözdesi ne olacak? 5 maddede CES 2015’in sunacağı yenilikleri analiz ettik.

1 – ‘Akıl’sız ev bırakmayacaklar

nestsmokeson

“Akıl” artık sadece telefonda yok, ufak bir sensörle hayatımızın her alanı, internete bağlanıp, uzaktan kontrol edilebiliyor. “Nesnelerin İnterneti” de denilen bu alanda son yılların en önemli trendi olan akıllı ev konsepti de CES 2015’in en çok parlayan alanı olacak. Google ile uyumlu çalışan tesmostat ve duman dedektörü gibi akıllı ev teknolojisi cihazları geliştiren Nest’in yanısıra Samsung, Honeywell ve Schlage CES 2015’te akıllı ev çözümleriyle öne çıkacak diğer şirketler olacak.

 

2 – Sadece TV’ler değil, herşey 4K olacak

4ktv

Geçen yılki CES’in gözdesi olan Ultra HD veya 4K TV, bu yıl etkinliğin olmazsa olmazı olacak. Artan görüntü kalitesine, incelen ekran ve estetik tasarımlar ekleyecek olan Sony, Sharp, Panasonic ve Vizio, 4K TV’leriyle CES 2015’te boy gösterecek. Üstelik CES’teki 4K şovu, TV ile de sınırlı kalmayacak. Sadece profesyoneller için değil son tüketicilere yönelik olarak 4K çözünürlüğünde video kaydı yapabilen kameralar ve bilgisayarları 4K standartına taşıyan monitörler, Las Vegas’ta tüketicilerin karşısına çıkacak.

 

3 – Tek bileklikle herşeyiniz kontrol altında

wearablefitbit

Giyilebilir teknolojinin en parlak ürünlerinden biri akıllı saat ve bileklikler. CES’e katılmasa da bu alanda Apple, önümüzdeki ay Apple Watch’ı kullanıma sunacak. Rakipleri ise CES’te tanıtacağı ürünlerle Apple’ı pazara girmeden korkutma telaşı yaşayacak. Adımsayar, kalorimetre ve nabız takibinin artık standart olarak yapan giyilebilir bileklik ve saatlere bu yılki CES’te, TV başta olmak üzere evdeki cihazları uzaktan kontrol edebilme ve hatta otomobilleri bile bileğinizden yönetebilme gibi özellikler eklenecek.

 

4 – İnternetsiz otomobil kalmayacak

bmwsmart

Son yıllarda teknoloji ile otomotiv sektörünün yollarının sık sık kesiştiği bir etkinlik haline gelen CES, bu geleneği 2015’te de bozmayacak. CES’in gediklilerinden Audi, Ford, Toyota ve Mercedes Benz, teknoloji severleri, 4 tekerle interneti yolculuğa çıkaracak. Apple’ın iOS işletim sistemli CarPlay’ine rakip olan Google’ın otomobillere özel geliştirdiği Android Auto platformu, CES’te gösterilecek. Sürücüsüz sürüş deneyimi ve akıllı saat ile araç park etme gibi özelliklerle karşımıza çıkacak olan otomobil firmaları kendilerine etkinliğin açılış konuşmalarında bile yer açacak.

 

5 – Lamborghini bile ‘akıl’lanacak

lamborghison

Android 5.0 Lollipop ile çalışan su geçirmez özellikli Sony Xperia Z4, Snapdragon 800 serisi işlemcili LG G Flex 2 ve Uzakdoğu’nun yeni yıldızı Xiaomi’nin yeni ‘akıllı’sı Mi 5’i CES 2015’te teknoloji severlerin karşısına çıkacak. Samsung’un yeni amiral gemisi Galaxy S6’nın da etkinlikte yüzünü göstermesi muhtemel. Bu telefon üreticilerinin yanısıra fotoğraf makinesi üreticisi Kodak ve lüks otomobil markası Lamborghini, bile kendi markalarını taşıyan akıllı telefonlarıyla CES’te boy gösterecek.

 

 


Yorumlar

yorum

1 comment

Bir Cevap Yazın