CES 2015’te tanıtılan en dikkat çekici 7 ürün

Dünyanın en büyük teknoloji fuarı CES 2015 kendi adına yakışır bir şekilde bomba gibi başladı. Samsung, LG, Sony gibi teknoloji devlerinin yanı sıra otomotiv devleri de yeni teknolojilerle tüm dikkatleri üzerine çekti. Bizde derli toplu olsun diye CES 2015’te tanıtılan ve tüm dikkatleri üzerine çeken ürünleri bir araya getirdik.

 

1- The Rollkers: Elektrikli paten

CES-2015-rolkers

‘The Rollkers’ adındaki paten, daha hızlı yürümek isteyenler için geliştirildi. Patenin altında bulunan elektrikli motorlar ve dört tekerlek sayesinde, kullanıcılar koşma hızında yürüyebilecek. Bu patenin en büyük özelliği ise kullanıcıların ayakkabı çıkartmak zorunda kalmaması. Örneğin iş ayakkabısı giyilerek bu paten rahatlıkla kullanılabiliyor.

 

2- Belty: Kendini bele göre ayarlayan kemer

CES-2015-belty

Fransız Emiota tarafından geliştirilen Belty adındaki akıllı kemerin üzerinde mikro motorlar bulunuyor. Bu motorlar, kemerin kullanıcıların üzerine göre ayarlanmasını sağlıyor. Kemerin üzerinde bulunan sensörler ise kullanıcıların yemek yemediğini anlıyor ve kemerin sıkılığını buna göre ayarlıyor. Buna ek olarak kemer bluetooth bağlantısıyla akıllı telefonlara bağlanarak kontrol edilebiliyor. Şu anda prototip aşamasında olan Belty, gelecek aylarda satışa çıkacak.

 

3- Axxess CE Air2: Uçan hoparlör

CES-2015Axxess-CE-Air2

CES 2015’te dikkatleri üzerine çeken ses sistemleri arasında ‘Axxess CE Air2’ modeli vardı. Üzerinde bulunan mıktantıslarla itme gücü yaratan bu hoparlör havada durarak çalışıyor. Ses ise kablosuz olarak hoparlöre iletiliyor. Axxess CE Air2, tüm akıllı telefonların yanı sıra internetten aldığı şarkıları da çalabiliyor.

 

4- Toyota: Yakıt hücresini herkese açtı

CES-2015-toyota-miranda

Hidrojen yakıtlı motorlar üzerine çalışmaları sonucunda Mirai’yi üreten Toyota, bu teknolojiyi yaymak için harekete geçti. Şirket, CES’te hidrojen teknolojisini açık kaynaklı hale getirdiğini açıkladı. Buna göre diğer otomotiv şirketleri Toyota’nın hidrojen teknolojisini geliştirebilecek ve kendi otomotivlerinde kullanabilecek. Bu rekabetin kıran kırana olduğu otomotiv sektöründe bir devrin anlamına geliyor.

 

5- Samsung: 1 TB Mini SSD

Newest Innovations In Consumer Technology On Display At 2015 International CES

Taşınabilir hardiskler küçülmeye devam ediyor. Samsung’un tanıttığı 1 terabyte’lık mini SSD ise bunlardan biri. Sadece 9.2 mm kalınlığındaki taşınabilir SSD, USB 3.0 üzerinden saniyede 450 megabyte aktarım hızına sahip. Samsung Portable SSD T1 ürün adıyla satışına başlanacak taşınabilir SSD’nin ABD için fiyat etiketleri ise 250 GB için 180 dolar, 500 GB için 300 dolar ve 1 TB için 600 dolar olarak açıklandı. Fiyatlar şimdilik yüksek gibi görünse de gelecekte fiyatların hızla düşeceği kaçınılmayacak bir gerçek.

 

6- IO Hawk: Yeni nesil Segway

Gadget Show Dünyanın en çirkin icatları arasına sık sık giren Segway, hala bir tutku olarak devam ediyor. IO Hawk adındaki iki tekerlekli taşıma aracı, Segway tasarımına göre oldukça sadece. Aracın sadece ayak basma yerleri ve iki tekerliği bulunuyor. Vücut ağırlığı ile kontrol edilebilen bu aracın satış fiyatı ise 1800.

 

7- Sony: SmartWatch 3

Sony akıllı saat serisine SmartWatch 3 ile devam ediyor. Google’ın Android Wear işletim sistemiyle geliştirilen bu saatin en büyük özelliği ise malzeme kalitesi. Sony ilk kez bir akıllı saatinde paslanmaz çelik malzeme kullandı. Bu da kaliteli akıllı saatlerin gelecek dönemlerde popüler hala geleceğini gösteriyor.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın