CES 2015’in en teknolojik 7 otomobili

CES 2015’te sadece teknoloji şirketleri boy göstermiyor. Etkinliğe geleceğin otomobil modelleriyle katılan otomotiv devleri de teknoloji tutkunlarını fazlasıyla heyecanlandırıyor. Şoför koltuğuna akıllı mobil cihazları oturtan CES 2015’te tanıtılan otomobil teknolojilerini derledik.


1 – BMW

bmw_i_remote_app_ces_award_1

BMW’nin akıllı saat üzerinden kendi kendine park edebilen otomobili CES 2015’te tanıtıldı. Şirketin 4 lazer sensörü ile donattığı elektrikli otomobil i3, 360 derecelik görüş açısı sağlıyor. Otomobil kendi kendine diğer araçların, kolonların ve yayaların yanından geçerek kendine boş park yeri arayabiliyor. Bir yer bulduğunda park ederek kendini kilitliyor ve sahibinin akıllı saatinden gelecek olan komutu bekliyor.

 

2 – Mercedes Benz

mercedes-f015

Alman otomotiv şirketi Mercedes Benz, “geleceğin otomobili” adıyla CES 2015’te tanıttığı Mercedes F 015 modeli, sürücüsüz araç teknolojisine sahip. 2030’da yollara çıkması planlanan bu konsept otomobilde şoför gerekmediği için aracın koltuk tasarımı da yolcuların yüz yüze seyahat edebileceği şekilde karşılıklı olarak konumlandırılmış.

 

3 – Audi

Audi A7 Sportback CES 2015 2-1200-80

Bir diğer Alman otomobil şirketi olan Audi de CES 2015’te sürücüsüz modeli Audi A7’i tanıttı. San Francisco’da geliştirilen bu otomobil, CES’in düzenlendiği Las Vegas’taki fuar alanına da “sürücüsüz” olarak getirildi. Şirket CES’te ayrıca, otomobiller için geliştirilen ve 2016 yılında tüketicilere sunulacak olan 10 inçlik Android’li Mobile Audi Smart Display tabletini ve akıllı saat ile kontrol edilen park sistemini de görücüye çıkardı.

 

4 – Toyota

toyota-mirai

Hidrojen yakıtlı motorlar üzerine çalışmaları sonucunda dünyanın hidrojen yakıt hücreli ilk otomobili olan Mirai’yi üreten Toyota, bu teknolojiyi yaymak için harekete geçti. Şirket, CES’te hidrojen teknolojisini açık kaynaklı hale getirdiğini açıkladı. Buna göre diğer otomotiv şirketleri Toyota’nın 6 bin patenti bulunan hidrojen teknolojisini geliştirebilecek ve kendi otomobillerinde kullanabilecek.

 

5 – Volkswagen

Golf_R_Touch_Interior_(4)-469240954744

CES 2015’e katılan bir diğer Alman otomotiv devi Volkswagen, MIB-2 multimedya sistemli Golf R Touch konseptini tanıttı. Araçları akıllı telefon ve tabletle uyumlu hale getiren bu sistem, Google’ın Android Auto ve Apple’ın CarPlay sistemleri ile uyumlu olarak çalışıyor. Kullanıcılar, MirrorLink özelliği sayesinde, akıllı cihazlarının ekran görüntüsünü aracın ekranına aktarabiliyor. Şirket ayrıca “Trained Parking System” adlı yarı otomatik park etme sistemi, elektrikli araçlar için akıllı şarj sistemi ve aracın kontak anahtarı yerine geçen akıllı telefon özelliği “Digital Key”i de duyurdu.

 

6 – Mitsubishi

emirai-3

Japon otomobil markası Mitsubishi, CES’e W şeklindeki direksiyon, dokunmatik ekran ve sıradışı gösterge paneli gibi özellikleriyle dikkat çeken EMIRAI 2 adlı konsept aracı ile katılıyor. Sürücü tercihlerini ve sürüş koşullarını anlık olarak izlenebildiği “Akıllı Bilgi Paneli” barındıran otomobil, araç, yol ve trafikteki riskleri analiz edip, sürücüyü uyarıyor. Seyahat esnasından, sürücü veya yolcuların etraflarında görüp merak ettikleri şeyleri sesli olarak sormalarının yeterli olduğu akıllı panel, “Bu nedir?” sorusuna hemen cevap veriyor.

 

7 – Hyundai

Hyundai-s-Blue-Link-smartwatch-application

Güney Koreli otomobil üreticisi Hyundai, akıllı saatle kontrol edilebilen araç sistemi uygulamasıyla CES 2015’e katıldı. Aracı akıllı saat üzerinden kontrol edebilen Blue Link Android Wear uygulamasıyla sürücüler, aracın motorunu çalıştırabiliyor, kapılarını kilitleyebiliyor, farları açıp, kornayı bile çalabiliyor. Sesli komutlarla da çalıştırılabilen uygulama, önümüzdeki aylarda satışa çıkacak olan Apple Watch’larla da kullanılabilecek.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın