Çinli ZTE İstanbul Esenyurt’ta akıllı telefon üretecek

Dünyanın en büyük akıllı telefon üreticilerinden ZTE ile Türkiye’nin üçüncü büyük teknoloji üreticisi Atmaca Elektronik, akıllı telefon üretimi için iş birliği anlaşması imzaladı. Yapılan iş birliğiyle Çinli ZTE Türkiye’de akıllı telefon üretecek. Türkiye’de akıllı telefon üretimi için yapılan iş birliği ile birlikte ZTE’nin bazı modelleri Türkiye’de, Atmaca Elektronik’in fabrikasında üretilecek.

1979 yılında Hayrettin Atmaca tarafından kurularak ticari hayatına başlayan ve 42 ülkeye ihracat yapan Atmaca Elektronik A.Ş, Türkiye’de SUNNY markasıyla hem elektronik hem de küçük elektrikli ev aletleri sektöründe faaliyet gösteriyor.

SUNNY’nin fabrikasından çıkacak

sunny-fabrikaAtmaca Elektronik’in ZTE’nin bazı modellerinin de üretileceği 110 bin metrekarelik kapalı alana sahip olan fabrikası İstanbul Esenyurt’ta bulunuyor. Halihazırda SUNNY markasıyla 7 farklı akıllı telefonu pazara sunan Atmaca Elektronik, kendi markası adı altında televizyon, beyaz eşya, küçük ev aletleri ve uydu sistemleri de üretiyor.

zte_AXON_7_21985 yılında Çin’de kurulan ZTE, 2001 yılında faaliyetlerine başladığı Türkiye’de resmi ofisini 2005 yılında açmıştı. Türkiye’de İstanbul ve Ankara’da olmak üzere iki ana ofisiyle hizmet veren ZTE’nin 2015 yılında global gelirleri 15 milyar dolara ulaştı. 

Detaylar 18 Temmuz’da 

Blade, Nubia ve Axon serisi ürünleriyle akıllı telefon pazarında yer alan ZTE’nin 2015 yılındaki net karı ise yüzde 22’lik artışla 480 milyon dolara çıktı.

ZTE ile Atmaca Elektronik arasındaki iş birliğinin detayları, 18 Temmuz Pazartesi günü düzenlenecek toplantı ile kamuoyuyla paylaşılacak. Toplantıya ZTE İstanbul Telekomünikasyon Genel Müdürü Guo Lei, ZTE Türkiye Terminal Satış Direktörü Tan Xin, ZTE Türkiye CMO’su Qin Xiaojun ile Atmaca Grup Yönetim Kurulu Başkanı Adem Atmaca, Atmaca Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nuri Atmaca katılacak.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın