Yapay zeka, fotoğraflara da el attı: Çıplak mı? Değil mi? uygulaması

Teknoloji devlerinin geliştirdiği yüz tanıma sistemlerinin ardı arkası kesilmiyor. Microsoft’un, “Kaç yaşında görünüyorum?” sorunuzun cevabını veren How-Old.net sitesinin ardından, Captain Quiz’in Facebook için geliştirdiği “Ruh ikizin kim?” ve Nametests’in Facebook uygulaması, “50 yıl sonra nasıl görüneceksin?” uygulamaları milyonları peşinden sürüklüyor. Resim ve profil analiz algoritmalarını bir araya getiren bu uygulamalara yapay zeka teknolojilerini kullanan bir yenisi daha eklendi ve adı da “Çıplak mı? Değil mi?”.

İnternet siteleri ve sosyal ağlarda yayınlanan fotoğrafların “müstehcenlik analizini” yapan ve IsItNude.com üzerinden erişilebilen web uygulaması, yüklenen fotoğrafın çıplak olup olmadığını analiz ediyor. 2013 yılında kurulan algoritma geliştirme platformu Algorithmia tarafından açılan site, kullanıcıların yüklediği fotoğraflardaki kişinin cilt/ten analizini yapıp, o fotoğraftaki kişinin gerçekten çıplak olup olmadığını söylüyor.

Çıplak olup olmadığını ‘yapay zeka’ belirliyor

hayvan-resmi-isitnude

Fotoğraftaki kişinin yüzünü tarayan site, elde ettiği ten analiz sonuçlarını, fotoğraftaki vücudun diğer kısımlarıyla karşılaştırarak, gerçekten o kişiye ait olup olmadığını belirtiyor. Yüzden elde edilen ten analizi, vücudunun diğer kısımlarıyla eşleştirilip, karşılaştırılıyor ve sözkonusu fotoğraftaki kişinin üzerinde herhangi bir kıyafet olup olmadığı da kontrol edilerek, fotoğrafın çıplak olup, olmadığı doğrulanıyor.

“Üzerinde kıyafet yoksa, zaten çıplaktır!” diyebilirsiniz ama kullandığı görsel tarama sistemlerinden elde edilen analiz sonuçlarını kullanan sitede, bu kararı tamamen yapay zeka veriyor. Diğer bir deyişle, bir fotoğrafın müstehcen olup olmadığı tamamen yapay zeka analizi belirliyor.  Çıplak olarak tespit etmediği fotoğrafları, “Bu görseli yayınlayabilirsiniz” notuyla sunan sitenin müstehcenlik kriterleri biraz geniş. Ya da anlaşılan yapay zeka en azından şimdilik farklı toplumların farklı hassasiyetlerini pek gözetemiyor. Örneğin, vücudunun herhangi bir bölümünde kıyafet bulunan fotoğraf “Is it Nude”un müstehcenlik testini geçerken, köpek ve kedi gibi hayvan resimleri, bu testi geçemiyor! 

Putin ve Obama en çok arananlar arasında

putin-isitnude

Özellikle ünlü isimlerin ve siyasetçilerin sıkça başına gelen internette yayınlanan çıplak fotoğraflarının gerçekten o kişiye mi ait olduğu sorusuna da cevap bulmaya çalışan site, “müstehcenlik analizi” programını geliştirerek bu alandaki “photoshop mağdurlarına” da yardımcı olmayı hedefliyor. (Bir fotoğrafın ‘Photoshop’lu olup olmadığını merak ediyorsanız,  buradan  online olarak görselin renk yoğunluğunu sıkıştırararak bozulmaları tespit edebilirsiniz.)

Seçilen fotoğrafın, çocuklar ve çıplaklık hassasiyeti olan ailelere yönelik yayın yapan internet siteleri için uygun olup olmadığını gösteren Algorithmia’nın web uygulaması IsItNude.com’da aranılan popüler resimler arasında ABD Başkanı Barack Obama ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin gibi isimlerin fotoğrafları dikkat çekiyor.

“Is It Nude”un nasıl çalıştığıyla ilgili ayrıntılı bilgiye buradan erişebilirsiniz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın