Clash of Clans’in yapımcısı Supercell 8.6 milyar dolara satıldı

Çinli teknoloji devi Tencent, Clash of Clans oyununun yapımcısı Finlandiyalı mobil oyun şirketi Supercell’i satın aldı. Tencent’in Supercell’in yüzde 84.3’lük hissesi için ödediği toplam tutar ise tam 8.6 milyar dolar. Taraflar arasında atılan imzalarla Clash of Clans oyununun yapımcısı Supercell Çinli Tencent bünyesine geçmiş oldu.

Aynı zamanda anlık mesajlaşma ve sosyal paylaşım platformu WeChat’in de sahibi olan Tencent, Finlandiyalı oyun şirketinin hisselerinin yüzde 72.2’sini elinde bulunduran Japon SoftBank Group ve Supercell’in yüzde 12.1’lik hissesinin sahibi olan diğer yatırımcılarla anlaşmaya vardı. Tencent’in 8.6 milyar dolar ödeyeceği anlaşmayla Supercell’in değerlemesi de 10.2 milyar dolar oldu.

Taraflar arasında yapılan anlaşmaya  göre Supercell’in mevcut yönetiminde bir değişikliğe gidilmeyecek, şirket Finlandiya merkezli olarak faaliyetlerine devam edecek.

supercell_tencent

Japon SoftBank, 2013 yılında Supercell’in yüzde 51 hissesini  1.5 milyar dolara satın almış, ardından gelen yatırımlarıyla Finlandiyalı oyun şirketindeki payını yüzde 73’e kadar çıkarmıştı. SoftBank’ın Supercell hisselerini sattığı Tencent, 2015 yılında gelirlerini yüzde 30 artışla 15.8 milyar dolara, net karını da yüzde 22 artışla 4.5 milyar dolara taşıdı.

2010 yılında kurulan Supercell’in oyun poftföyünde, şirkete gelir rekorları kırdıran Clash of Clans oyununun yanısıra Boom Beach, Clash Royale ve Hay Day gibi popüler oyunlar da yer alıyor. Clash of Clans tüm zamanların en çok indirilen oyun uygulamalarının yanısıra en çok gelir elde eden oyunlar arasında da ilk 10’da yer alıyor.


Yorumlar

yorum

1 comment

Bir Cevap Yazın