Öğretmen, öğrenci ve veliler için sosyal platform: Classloom

2016 – 2017 Eğitim ve Öğretim Yılı bugün açıldı. Okulların açılmasıyla birlikte, öğretmen, öğrenci ve velileri sanal ortamda buluşturan Classloom da faaliyetlerine başladı. Öğretmen-Veli-Öğrenci üçgeni arasındaki iletişimi sağlamak ve işbirliğini arttırmak amacıyla yola çıkan Classloom’u, tüm eğitim kurumları, öğrenciler ve veliler ücretsiz olarak kullanabiliyor. Peki Classloom nedir? Nasıl kullanılır?

classloom-1Özlem Açıkel Turhan’ın kurucusu olduğu Classloom Öğretmen-Veli Sosyal iletişim platformu, öğretmen, veli ve öğrenci arasındaki iletişimi, işbirliğini ve paylaşımı arttırmak, etkileşimi daha interaktif bir hale getirmek amacıyla geliştirilmiş.

İnternet üzerinden erişilebilen Classloom uygulamasında öğretmenler, kreşten üniversiteye kadar tüm seviyelerde sınıflarına özel gruplar kurabiliyor, velileriyle ve öğrencileriyle etkinlik, duyuru, fotoğraf, ödev ve doküman paylaşabiliyorlar.

Ders veya etkinlik için gerekli materyalleri uygulama üzerinden paylaşma imkanı veren ve veliler için anlık bilgilendirme e-postaları da sunan Classloom’a 7/24 erişmek için internet bağlantısına sahip bir bilgisayara veya mobil cihaza sahip olmak yeterli oluyor.

Eko sisteminde 100 bin kişi var 

o%cc%88zlem-ac%cc%a7ikel-turhan-classloom

Classloom sosyal iletişim platformunun kurucusu Özlem Açıkel Turhan

Okul-aile işbirliğinin geliştirilmesini ve paylaşımcı bir eğitim ortamı yaratılmasını hedefiyle 2015 yılında kurulan Classloom’un eko sisteminde 100 bini aşkın öğretmen, eğitim yöneticisi, veli ve profesyoneli bulunuyor.

Uzun yıllar reklam, pazarlama ve yazılım alanında çalışan, aynı zamanda KAGİDER (Kadın Girişimciler Derneği) bünyesinde kadınların iş dünyasına entegrasyonu için çalışmalar yürüten Classloom’un kurucusu Özlem Açıkel Turhan, hikayesini şöyle anlatıyor:

“12 yıldır bir veli olarak, öğretmenlerin velileri ile velilerin de diğer velilerle paylaşım, iletişim için ne büyük bir ihtiyaç içinde olduğunu gözlemledim. Öğretmenler bu ihtiyaçlarını günlük durum raporları, duyuru kağıtları, izin kağıtları gibi bir yığın kırtasiye malzemeleri veya gerektiğinde telefon açarak, özel mektuplar, e-mailler yazarak karşılamaya çalıştı. Biz veliler ise birbirimizle iletişim kurmak için e-mail zincirleri oluşturduk, Excel tabloları yaptık, SMS’ler attık, telefonlaştık. Şimdilerde ise bu ihtiyacı WhatsApp grupları ile çözmeye çalışıyoruz. Hep düşünürdüm tüm bu iletişim araçlarının bize sunduğu fonksiyonları bir arada sunacak bir platform olsa, sınıflarımız için gruplar kursak tüm veliler ve öğretmenlerimizle rahatça iletişim kursak, fotoğraflarımızı paylaşsak diye. İşte Classloom bu fikrin yansıması olarak hayata geçti.”


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın