Çöpçatanlık sitesi Ashley Madison ‘hack’lendi, Türkiye de ifşa oldu!

ABD, ‘hacker’ların saldırısına uğrayan bir site nedeniyle çalkalanıyor. Evli kişilere çöpçatanlık hizmeti veren Ashley Madison’ın internet sitesi , bilgisayar korsanları tarafından ‘hack’lendi. 10 GB büyüklüğündeki üye bilgilerini internet üzerinden yayınlayan ‘hacker’lar, sitenin yaklaşık 37 milyon üyesini de ifşa etti.

Saldırıyı yapan hacker grubu, geçtiğimiz aylarda Ashley Madison ve diğer çöpçatanlık platformlarının kapatılmaması halinde kullanıcı bilgilerini  yayınlanacağı tehdidinde bulunmuştu. Bu tehdidini hayata geçiren hackerlar, Ashley Madison’ın 37 milyon kullanıcısının bilgilerini dark webde yayınladı.

Yayınlanan kullanıcı verilerinin 15 binden fazlası ABD ordusu ve hükümet çalışanlarına ait çıktı. Evli olup, çöpçatanlık yapmak isteyenlerin en yoğun olduğu şehir, 375 binden fazla kullanıcı bilgisi ifşa edilen Brezilya’nın Sao Paulo kenti oldu. Sao Paulo’yu, 268 bin üye ile ABD’nin New York, 251 bin ile Avustralya’nın Sidney, 222 bin ile Kanada’nın Toronto ve 218 bin ile Şili’nin Santiago şehri izledi.

Türkiye’den de kullanıcıları var!

copcatanlik-sitesi-ashley-madison

Ashley Madison’daki üyelik bilgileri çalınan kullanıcılar arasında sadece ABD ve Kanada şirketin asıl faaliyetlerine odaklandığı ülkeler de yok. Birleşik Arap Emirlikleri‘nden, İran‘a, Suudi Arabistan‘dan Afganistan ve Katar’a kadar 79 ülkeden kullanıcı, çöpçatanlık için bu siteyi kullanıyor. Hatta sitenin Türkiye’den bile üyeleri var.

ashley-madison-uyeleri

Dark Web’te yayınlanan bilgilerden dünya çapındaki Ashley Madison kullanıcılarının haritası bile yapıldı!

Dark Web”te açıklanan çalınan üye bilgilerine göre Ashley Madison’ı en çok kullanan 25 şehir arasında Türkiye’den bir şehir şimdilik göze çarpmıyor. Ancak site, Türkiye’deki kullanıcılar için Türkçe olarak da hizmet veriyor. Üstelik yayınlanan bilgilerden, Ashley Madison’ın sadece İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerde değil, Türkiye genelinde üyeleri olduğu anlaşılıyor.

Kimler kullanıyor?

Eğer eşinizin, sevgilinizin veya herhangi bir tanıdığınızın Ashley Madison’da üyelik hesabı bulunup bulunmadığını merak ediyorsanız, e-posta adresiyle buradan veya şuradan arama yapıp, cevabını öğrenebilirsiniz.

“Kadın arayan ilişkideki erkek”, “Erkek arayan ilişkideki kadın”, “Kadın arayan bekar erkek”, “Erkek arayan bekar kadın”, “Erkek arayan erkek”, “Kadın arayan kadın” başlıkları altında gizli arkadaşlık hizmeti sunan sitenin sloganı bile sınırları zorlayacak cinsten: “Hayat kısa, kaçamak yaşa… Ashley Madison sadakatsizlik ve evliler için arkadaşlık ile ilgili en ünlü isim…”

Bu yıl gerçekten halka açılacak(tı)!

ashley-madison-noel-biderman

Ashley Madison’nın sahibi olan Avid Life Media’nın Kurucusu ve CEO’su Noel Biderman

‘Hack’lenme olayını doğrulayan site, saldıyı yapanlara karşı hukuki işlemlere başladıklarını ancak kullanıcıların kredi kartı bilgilerinin güvende olduğunu duyurdu. 2015 yılının sonuna doğru 200 milyon dolarlık değerle halka açılıp, borsada işlem görmeye hazırlanan Ashley Madison’a yapılan bu hacker saldırısı, dünya çapında son 10 yılda en fazla üye bilgisi çalınan siber saldırı eylemleri arasına da girmiş oldu.

Web‘in yanısıra Android ve iOS uygulamaları da bulunan çöpçatanlık uygulamaları sadece Ashley Madison ile de sınırlı değil. Eşinizin veya sevgilinizin bir kaçamak yaptığından şüpheleniyorsanız, “Sevgilim elden gidiyor! mesajı veren 8 sosyal ağ” haberimize bir göz atmanızda fayda var.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın