Cüzdanı evde unuttunuz ama telefonunuz yanınızda. İşte yapabileceğiniz 6 şey…

Eyvah cüzdanımı evde unuttum. Panik yok. Eyvah demeye hiç gerek yok. Neden mi? Sebebi çok açık. Cebimizdeki o telefon dediğimiz cihazlar, artık cüzdanlarımız yerini almaya başladı. Nakitsiz ve kredi kartsız olarak tüm günümüzü cep telefonlarıyla geçirebilmemi mümkün. Cüzdanınızı evde unutsanız bile parasız pulsuz ve hatta kredi kartsız tüm gününüzü akıllı telefonlarla geçirebilmenizi sağlayacak tiyolar burada.

1 – Hey hey taksi

bitaksi

Merak etmeyin artık bütün işleriniz aksi gitmeyecek. Çünkü BiTaksi ve Uber, uygulamaları üzerinden araç çağrılabiliyor ve ödeme yapılabiliyor. Bu uygulamalarda kullanıcıların yeri harita üzerinden tespit ediliyor ve seyahatten sonra ödemeler kredi kartıyla yapılabiliyor.

2 – Hesaplar uygulamadan

hesap-al

Cüzdanınız yok ve sevgilinize lezzetli bir yemek ısmarlamak istiyorsunuz. Ezilip büzülmeye hiç gerek yok. ‘Hesap Al’ adlı uygulama devreye giriyor ve gelen hesabın uygulama üzerinden ödenebilmesini sağlıyor. ‘QR kod’ kullanan uygulama ile sipariş verebilmek de mümkün.

3 – Bi bol köpüklü kahve lütfen

caffe-nero

Yemek üzerine bir kahve içmeden olmaz. İtalyan kahve zincirlerinden Caffè Nero Türkiye’nin yayınladığı son uygulamayla kahveler, uygulama üzerinden satın alınabiliyor. Tek yapmanız gereken ise Caffè Nero uygulamasını indirmek. Hatta belli sayıda kahve alan kullanıcılara ücretsiz kahve de hediye ediliyor.

4 – O ayakkabı güzelmiş aşkım

bkm-express

Bu cümleyi duyduğunuzda tırnaklarınızı yemenize gerek yok. Çünkü artık alışverişler de cüzdansız oluyor. Bankalararası Kart Merkezi‘nin (BKM) geliştirdiği BKM Express birçok e-ticaret sitesini destekliyor.

5 – Para para para

bankacilik

İşte hayatın gerçeği… Parasız olmuyor. Cüzdanınızı unutsanız bile hemen bir bankamatiğe giderek, kullandığınız bankanın uygulamasını açın. Bankamatikte karşınıza çıkan QR kodu okutarak istediğiniz kadar para çekilebilirsiniz.

6 – Sihirli parmaklar

apple-pay

Parmaklarınız nasıl paraya dönüşür diye düşünmeyin. Apple’ın geçen ay tanıttığı Apple Pay ile parmak izinizi kullanarak alışveriş yapabilmeniz mümkün. Apple’dan bir iPhone alabilir veya anlaşmalı mağazalardan dilediğinizce alışveriş yapabilirsiniz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın