Daha az veri tüketen Twitter Lite kullanıma sunuldu

Sosyal ağ Twitter’ın daha az veri tüketen ve yavaş bağlantılarda hızlı yükleme yapabilen yeni web uygulaması Twitter Lite kullanıma sunuldu. Twitter’ın resmi blogundan yaptığı duyuruya göre cep telefonlarında sadece 1 MB’lık yer kaplayan Twitter Lite, Twitter uygulamasına göre yüzde 30’e varan oranda daha hızlı.

Kullacıların ‘timeline’ı, ‘tweet’leri, direkt mesajları, trendleri, profilleri, bildirimleri, resim/video yüklemeleri dahil Twitter’daki tüm ana özellikleri içeren Twitter Lite’te bunlara ek olarak kullanılan mobil veri miktarını daha da azaltan bir “veri tasarruf modu” bulunuyor. 

Bu moddayken, tam yükleme gerçekleştirmeden önce fotoğraf ve videola  önizleme şeklinde görülebiliyor. Böylelikle veri kullanımı da yüzde 70 azaltılıyor.

Çevrimdışı destek sunuyor

Geçici olarak bağlantı kopmalarında çevrimdışı destek de sağlayan Twitter Lite, bugünden itibaren akıllı telefon veya tabletlerden mobile.twitter.com adresine girerek edinilebiliyor.

Twitter, yeni web uygulamasını şu değerlendirmeyle tanıttı:

“Her gün dünya çapında milyonlarca kişi anlık olarak neler yaşandığını öğrenmek için Twitter’a giriyor. Ancak Twitter’ı kullanırken yavaş internet bağlantısı, pahalı veri kotaları ve mobil cihazlarda yeterli alan kalmaması gibi bazı engeller çıkabiliyor. GSMA’ya göre, 2016 sonu itibariyla akıllı telefon kullanımı 3.8 milyara kadar büyümüşken mobil bağlantılar 2G bağlantı hızında hayli yavaş çalışıyor… Twitter Lite özellikle Asya Pasifik, Güney Amerika ve Afrika gibi gelişen pazarlarda yaşayanların Twitter’ı mobil cihazlarında ilk kez deneyimlemeleri bakımından önemli bir uygulama.”


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın