‘Daha uzun şarj için bu madenleri kullanmayın!’

Akıllı telefonlarda kullanılan Li-on bataryaların karanlık yüzü Uluslararası Af Örgütü’nün (Amnesty International) son yayınladığı raporla gözler önüne serildi.

af-orgutu-kobaltÖrgütün dün yayınladığı “Akıllı Telefon ve Elektrikli Otomobil Bataryalarının Arkasındaki Çocuk İşçiliği” raporunda, aralarında Apple, Samsung, LG, Huawei, ZTE, Dell, HP ve Sony gibi teknoloji şirketlerinin yanısıra otomobil üreticisi Mercedes ve Volkswagen’in de bulunduğu şirketler, çocuk işçi çalıştırılan madenlerden çıkarılan ve Li-on bataryalarda kullanılan kobaltı satın almakla suçlandı.

7 yaşında çocukların bile çalıştırıldığı Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ndeki kobalt madenlerinin karanlık yüzünü gösteren rapora göre Eylül 2014 ile Aralık 2015 tarihleri arasında sadece Kongo’daki kobalt madenlerinde 80’den fazla kişi hayatını kaybetti.

1 dolarlık şarj!

Can güvenlikleri olmadan, günde 1 dolar kazanmak için 12 saat çalışmak zorunda bırakılan Kongo’daki kobalt madenlerinde çalışan çocuk işçilerinin sayısı 40 bini geçiyor. Çocuklara genelde madenden çıkarılan taşları yıkayıp, taşıma görevi veriliyor.

kobalt-batarya

Kongo’da çıkarılan kobalt, ülkedeki maden firmaları tarafından Çin ve Güney Kore’deki batarya fabrikalarına satılıyor. Apple, Samsung ve LG başta olmak üzere birçok teknoloji şirketi de cihazlarının bataryalarında kullandıkları ürünleri bu fabrikalardan satın alıyor. Kongo’dan çıkarılan kobaltla üretilen bataryaların kullanıldığı akıllı telefon, tablet ve dizüstü bilgisayarlar, Uzakdoğu’daki fabrikalardan Avrupa, ABD, Çin ve Japonya’daki markası üzerinden tüm dünyaya satılıyor.

kobalt-batarya-kimler-aliyor

Raporda, Kongo’daki kobalt madenleriyle doğrudan veya dolaylı olarak tedarik ilişkisi olan şirketlere de yer veriliyor. Buna göre çocuk işçi çalıştırılan Kongo’daki bu madenlerden çıkarılan kobaltı kullanan teknoloji şirketlerin başında şunlar geliyor: Apple, Samsung, LG, Huawei, ZTE, Dell, HP, Microsoft, Lenovo, Sonny.

Rapora göre Apple, LG, Dell, Lenovo, ZTE ve Microsoft dışındaki firmalar, Kongo’da çocuk işçi çalışırılan bu madenlerle bir tedarikçi ilişkisi olduğunu reddediyor (* işaretli olanlar). Uluslararası Af Örgütü’nün 88 sayfalık raporunun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın