‘Darbe’nin internet alan adları aynı anda alınmış!

Türkiye’de 15 Temmuz Cuma gecesi yapılan darbe girişiminin yaşandığı gece, internette 15temmuzdarbesi.com ve yurttasulhkonseyi.com başta olmak üzere darbe girişimiyle ilgili pek çok alan adının alındığı ortaya çıktı. Türkiye’nin demokrasi tarihinin en kritik gecesinde yaşanan bu olayda, alınan internet alan adlarının çoğunun “alan adı fırsatçıları” tarafından kayıt ettirildiği tahmin ediliyor.

15temmuzdarbesi.com internet alan adı, İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu ICANN’in veritabanı kayıtlarına göre 15 Temmuz Cuma akşamı GMT’ye göre saat 20:09:55’te kayıt ettirildi. Türkiye’nin yerel saatine göre alan adının kayıt saati ise 22:09:55. Bu alan adının tescil süresinin bitiş tarihi 15 Temmuz 2018 olarak belirtilmiş. 

Panama üzerinden kayıt ettirilmiş!

icann-whois15 Temmuz Cuma akşamı, “15temmuzdarbesi” adıyla alınan diğer internet alan adları ise şöyle: 15temmuzdarbesi.net ve 15temmuzdarbesi.org. yurttasulhkonseyi.com alan adı ise ICANN’in kayıtlarına 15 Temmuz Cuma akşamı GMT’ye göre 21:08:00; Türkiye saatine göre ise 23:08:00 saatinde girmiş. 

yurttasulhkonseyi.com ve 15temmuzdarbesi.com alan adlarının kimler tarafından alındığı henüz bilinmezken, hem ICANN’in hem de Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın (TİB) İnternet Site Bilgileri Sorgulama Sayfası  verilerine göre 15temmuzdarbesi.com Türkiye, yurttasulhkonseyi.com adresi Panama üzerinden kayıt ettirilmiş.

.org, .net, ve .info uzantıları da alındı

domain-name-registrarAncak dikkat çeken önemli bir detay ise yurttasulhkonseyi.com ile ilgili. Çünkü bu alan adının kayıt ettirilmesinden sadece 6 dakika sonra yurttasulhkonseyi.org ve yurttasulhkonseyi.net alan adlarını da almış. Ama bu kez adres Panama değil, KKTC’den Gazimağusa. “yurttasulhkonseyi” adıyla alınan .com, .net ve .org alan adlarının tescil süresi ise 1 yıl (15 Temmuz 2017) olarak belirlenmiş.

yurttasulhkonseyi.com adresi ABD Seattle merkezli alan adı satış kuruluşu Enom üzerinden, yurttasulhkonseyi.org ve yurttasulhkonseyi.net alan adları ise Türkiye üzerinden alınmış. yurttasulhkonseyi.info adresi de yine 15 Temmuz Cuma akşamı TSİ ile 23:42:40 saatinde GoDaddy ile ABD Arizona eyaletinden kayıt ettirilmiş.

Bu sitelere karşı dikkatli olun!

İnternet alan adları alınan bu adreslerin kim veya kimler tarafından alındığı ve hangi amaçlarla kullanılmasının planlandığı ise henüz bilinmiyor. Ancak bu adreslerden şu anda açık olan tek site olan 15temmuzdarbesi.net, “Bu hesap kapanmayacak! Bu Ayıp’a Sessiz Kalma!” sloganıyla darbe girişimiyle ilgili haberleri yayınlıyor. 15temmuzdarbesi.com sitesinin yapım çalışmaları ise devam ediyor. 

tib-sorgu

Önümüzdeki günlerde artması beklenen, kim veya kimler tarafından açıldığı bilinmeyen,  künyesi, iletişim bilgileri açık açık sunulmayan, bu ve benzeri sitelere karşı dikkatli olmakta; ve  İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Cumhurbaşkanlığı başta olmak üzere vatandaşları Facebook ve Twitter başta olmak üzere sosyal medya ve internetteki ayrımcılık, bilgi kirliliği ve suç unsuru içeren yayınlarla ilgili uyarılar yapan resmi kurumları dikkate almakta fayda var.

Karşılaştığınız veya şüphelendiğiniz internet alan adlarını ve adreslerini, aşağıdaki linklerden kontrol edebilirsiniz:

TİB İnternet Sitesi Bilgilerini Sorgu Sayfası

ICANN WHOIS 


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın