Online müzikteki rekabet, Deezer’ın halka arzını erteletti!

Online müzik servisi Deezer, halka arz planlarını rafa kaldırdı. 2007 yılında Fransa’da kurulan Deezer, “Piyasa koşulları” nedeniyle halka arz planını ertelediğini duyurdu.

Önce İsveçli rakibi Spotify ve ardından da bu yıl Apple Music karşısındaki rekabet etmekte zorlanan Deezer, 30 Ekim 2015 Cuma günü Fransa’da Paris Borsası’nda planlanan 343 milyon dolarlık halka arzla, borsada işlem görmeye hazırlanıyordu. Bu ay sonuçlanması beklenen halka arzı ertelediğini duyuran şirket, “Büyümemiz ve güçlü finansal yapımız sürüyor” diyerek, yatırımcılara da “olumlu” mesaj vermekten geri durmadı.

2013 yılında İstanbul’da ofis açtı

deezer-ios180’den fazla ülkede hizmet veren online müzik servisi Deezer’ın müzik katalogunda, 35 milyon şarkı bulunuyor. Şirketin paylaştığı verilere göre toplam kullanıcı sayısı ise 6.5 milyon. Ancak bu kullanıclarının 1.5 milyonunun ücretli abonelerden, yaklaşık 5 milyonunun ise “paket abonelik”lerinden oluştuğu tahmin ediliyor.

Hatırlanacağı üzere Deezer, 2013 yılının son aylarında İstanbul’da Deezer Türkiye ofisini de açmıştı. Musiki Eseri Sahipleri Grubu Meslek Birliği (MSG) ve Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği (MESAM) ile ortak lisans sözleşmelerini karşılıklı olarak imzalayan Deezer Türkiye, 16 Eylül 2013 tarihinden bu yana yayın yapıyor.


Yorumlar

yorum

1 comment

  1. Deezer Türkiye’deki faaliyetlerini duraklattı. Geçen sene Türkiye editörü ve ülke müdürü işten ayrıldı. Türkçe şarkı arşivlerini de genişletmediler, öylece kaldı. Halbuki bana göre Spotify’dan çok önde bir uygulama. Yazık oldu biraz.

Bir Cevap Yazın