Deezer mobilden ‘karaoke’ yaptıracak

Online müzik servisi Deezer, dün yayınladığı güncellemeyle rakiplerine fark atmayı başardı. Yayınlanan güncellemeye göre kullanıcılar müzik dinlerken, sözleri de akıllı telefon veya tablet bilgisayar ekranından takip edilebilecek. Başka bir deyişle “bu şarkının sözlerine anlamıyorum” diyenler, artık tek bir dokunuşla şarkıya eşlik edebilecek. Deezer’ın yaptığı bu yenilik özellikle online müzik dinleyenlerin sıkça kullanacağı bir seçenek olacağa benziyor.

Deezer, söz konusu özellik için LyricFind adında bir şirketle anlaştı. LyricFind’ta birçok şarkının söz arşivi bulunuyor. Ancak ne yazık ki Türkçe bunlar arasında değil. Yani Türkçe müziklerde şarkı sözü okuma özelliği çalışmayacak.

Deezer, bu atakla rakiplerinin de bir adım önüne geçmeyi başardı. Şirketin en dişli rakibi Spotify, benzer bir özellik için TuneWiki ve MusiXmatch ile anlaşma yapmıştı. Ancak bu özelliği şu ana kadar yayınlamamıştı. Deezer şarkı sözü özelliği ufak bir yenilik olsa da kullanıcılar tarafından sıkça kullanılacağını düşünüyoruz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın