Bilgisayar üreticisi Dell, EMC’yi 67 milyar dolara satın aldı!

ABD’li bilgisayar üreticisi Dell, veri depolama şirketi EMC’yi 67 milyar dolara satın aldı. İki şirketten yapılan ortak açıklamaya göre Dell’in EMC için hisse başına yaptığı 33.15 dolarlık satın alma teklifi resmen onaylandı.

dell.emcToplam 67 milyar dolara (195 milyar TL) denk gelen bu satın alma anlaşması, aynı zamanda teknoloji dünyasındaki gelmiş gelmiş en büyük satın alma olarak da kayıtlara geçti.

Anlaşmaya göre dünyanın en büyük üçüncü bilgisayar üreticisi konumunda bulunan ABD merkezli Dell, EMC için hisse başına ödeyeceği nakit bedelin yanısıra, EMC’nin sanallaştırma yazılımı şirketi VMware’den de hisse alacak.

Kurumsal çözümler devi doğdu

dell-michael-dell

Yapılan açıklamada, Dell ve EMC birlikteliğiyle dünyanın en büyük entegre teknoloji şirketinin de doğduğuna dikkat çekildi. Her iki şirketin yönetim kurulu birleşme sözleşmesini onaylarken, EMC’nin alt şirketi olan VMware’in bağımsız bir şirket olarak borsada işlem göremeye devam edeceği belirtildi. EMC’nin yatırımcılarının onayına sunulacak olan birleşmenin gelecek yıl tamamlanması bekleniyor. 

Dell’in kurucusu ve başkanı olan Michael Dell, satın almayla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Dell ve EMC’nin birlikteliği, bir kurumsal çözümler devi yaratacak” dedi.  2013 yılı sonunda borsada çekilen Dell’in satın aldığı EMC’nin borsadaki piyasa değeri 53 milyar dolar, VMware’in toplam piyasa değeri ise 33 milyar dolar seviyesinde bulunuyor.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın