Tablet düşecek, navigasyon evlere girecek [2017 TMT Öngörüleri]

Uluslararası danışmanlık şirketi Deloitte’un bu yıl 16.sını hazırladığı “2017 Teknoloji, Medya ve Telekomünikasyon (TMT) Öngörüleri” raporu açıklandı. Deloitte Türkiye’nin Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) işbirliği ile düzenlediği etkinliğinde tanıttığı Deloitte TMT 2017 Öngörüleri Raporu’na göre yıl sonuna kadar satılacak akıllı telefonların 300 milyonu (diğer bir deyişle her beş cihazdan en az biri) makine öğrenim özelliğine sahip olacak.

Zaman içinde makine öğrenimi sadece akıllı telefonlarla sınırlı kalmayacak, drone, tablet, otomobil, sanal gerçeklik (VRveya artırılmış gerçeklik (AR), sağlık aletleri, nesnelerin interneti (IoT) cihazlarına sıçrayacak.

Otomatik acil durum fren sistemlerinin (AEB) etkisiyle 2022’de sadece Amerika’da motorlu taşıt kazalarından kaynaklanan ölümcül olayların sayısı 6 bin azalacak. Diğer bir deyişle 2017’ye oranla yüzde 16 düşecek.

Raporda öne çıkan diğer çarpıcı öngörüler şunlar:

Siber saldırılarda terabit dönemi

2017’de DDoS saldırıları ölçek bakımından artacak, başa çıkması zorlaşacak ve daha sıklaşacak. Ayda ortalama bir terabit boyutlarında olmak üzere toplamda 10 milyonun üzerinde saldırının yaşanması ve saldırıların saniyede 1.25 ile 1.5 Gbit boyutunda olması bekleniyor. DDoS tehdidindeki bu artışa, büyük çoğunlukla IoT cihazlarının artması ve bu cihazlara ulaşarak daha büyük saldırıların üretilmesine izin veren kötü amaçlı yazılımlara internetten ulaşılabilmesi sebep olacak.

Biyometrik güvenlik milyarlara ulaşacak

2017’de parmak izi okuyucu özelliğe sahip cihazların 2017’de ilk defa 1 milyara ulaşması bekleniyor. Her aktif sensörün günde ortalama 30 kez kullanılacağı ve yıl sonuna kadar toplamda 10 trilyon işleme ulaşacağı tahmin ediliyor.

Bu teknolojinin hızlıca yayılması ve uygulanmasının yanında, asıl zorluğun, parmak izi okuyucularında hangi ek uygulamaların kullanılabileceği ve diğer biyometrik girdilerin nasıl hızlı ve güvenli kimlik doğrulama sağlayabileceği olduğu belirtiliyor.

Tablette zirveye ulaştık mı?

2017 yılında tablet satışlarının, 2016’daki 182 milyon seviyesinden yaklaşık yüzde 10 azalarak 165 milyon ile sonlanması bekleniyor. Bu durum, tabletler için çıkılabilecek en yüksek zirveye halihazırda ulaşıldığını gösteriyor. Her aktivite için tercih edilen cihaz sayısı ülkelerin kullanım alışkanlıklarına göre değişse de TV, akıllı telefonlar ve bilgisayarlar tabletin önünde yer alıyor.

Milyar dolarlık satışlara vinil yaklaşımı

Bir tür organik bileşik olan vinil, 2017 yılında da dikkate değer büyümesini sürdürecek ve dünya çapında 1 milyar dolarlık gelire ulaşacak. Vinilden elde edilecek gelir, son yedi yıldır olduğu gibi iki basamaklı büyüme oranlarına 2017’de de ulaşacak. Diğer taraftan, müzik endüstrisinin birincil büyüme ve kar getiricisi vinil değil, dijital olacak.

Dijital navigasyonda kapalı mekân dönemi

2022’den itibaren insan veya makinelerin dijital navigasyon kullanımının en az dörtte birinin kapalı alan yönlendirmesi içermesi bekleniyor. İnsanları ve nesnelerin konumunu kapalı alanlarda belirlemek şüphesiz dönüştürücü bir özellik olacak ve kamu, iş dünyası ve tüketiciler üzerinde pek çok etki yaratacak.

TV reklamcılığı seyrini bozmuyor

Her ne kadar 2017’de Amerika’da TV reklamlarından elde edilen gelirin 2016 ile aynı paralelde olması beklenirken, aslında bu paralellik pozitif olarak değerlendiriliyor. Günlük TV izleme oranında değişiklik olmaması, reklam çıkınca kanal değiştirmenin sınırlı olması, yaşı ileri olan kesimin daha fazla TV izlemesi ve kesintisiz yayın yapan paralı uygulamaların hala TV’deki toplu kitleye ulaşamaması sebebiyle harcamaların aynı kalması öngörülüyor.

Deloitte 2017 TMT Öngörüleri Raporu’nun tamamına buradan erişebilirsiniz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın