En bağımlısı Türkiye çıktı: 15 dakikada bir telefona bakıyoruz

Akıllı telefon bağımlılığı alanında birinci ülke açık ara Türkiye çıktı. Uluslararası danışmanlık şirketi Deloitte’un raporuna göre Türkiye’deki kullanıcılar günde ortalama 71 kez, yani yaklaşık her 15 dakikada bir cep telefonu ekranına bakmaktan kendini alamıyor.

Uluslararası danışmanlık şirketi Deloitte tarafından 2011 yılından bu yana yapılan “Global Mobil Kullanıcı Araştırması”nın 2015 sonuçları yayınlandı. Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 30 ülkeden 49 bin katılımcıyla gerçekleştirilen araştırma, mobil cihaz kullanımının geldiği nokta hakkında önemli veriler sunuyor.

Türkiye’den 18-50 yaş arası 1000 kişinin katılımıyla ortaya çıkan sonuçlara göre Türkiye akıllı telefon bağımlılığının en yüksek olduğu ülke. Türkiye’deki kullanıcılar günde ortalama 71.7 kez cep telefonunu kontrol ediyor, bu da yaklaşık 15 dakikada bir ekran yüzü gördüğümüz anlamına geliyor (ortalama 7 saatlik uyku dışındaki zamana göre).

5 Türk kullanıcıdan biri ‘bağımlı’

telefon-bagimliligi-ulkeler

  

Türkiye’deki bu oran; Rusya, İngiltere, Almanya ve Fransa gibi ülkelerin neredeyse iki katına denk geliyor. Akıllı telefon bağımlısı olarak nitelendirilebilecek kesim, Türkiye’de mobil kullanıcıların yüzde 22’sini oluşturuyor.

Araştırmada ortalama ve üzeri bağımlılık seviyesi kriteri olarak gün içinde cep telefonunu 50 defadan fazla kontrol etme olarak belirlenmiş. Bu rakama göre araştırma kapsamında günde en az 50 defa telefonunu kontrol eden 3 ülke bulunuyor. 71.7 ile Türkiye’nin lider olduğu telefon bağımlılığı sıralamasında, Brezilya 68.9 ile ikinci ve Meksika 63.9 ile üçüncü sırada.

Gençler uygulamalara ayda 7.5 TL harcıyor

Yaklaşık 5 cihaza erişimi olan bu kullanıcılar, uygulamalar için ayda ortalama 7.5 TL’yi gözden çıkarıyor. Her 10 kişiden 9’u, uyandıktan sonra 15 dakika içerisinde cep telefonunu mutlaka kontrol ediyor ve yarısının yaptığı ilk şey sosyal medya hesaplarını ve mesajlarını (anında mesaj ve SMS) kontrol etmek oluyor. Bu kesimin yüzde 77’si toplu taşıma araçlarında, yüzde 52’si de TV izlerken düzenli olarak telefonlarını kullanıyor.

Karşıdan karşıya geçerken bile bakıyoruz

telefon-kullanimi-trafikRapora göre telefonun günlük kullanımı, yaşam alanlarında çatışma yaratabiliyor. Örneğin kullanıcıların yaklaşık yüzde 20’si, karşıdan karşıya geçerken ve araç kullanırken akıllı telefonunu kullandığını belirtiyor; bunu sürekli ya da çok sık yaptığını söyleyenlerin oranı ise yüzde 7. Bir diğer sosyal risk faktörü ise, aile ile birlikte geçirilen zamanlarda, 18-25 arası yaş grubunun, 45-50 arası yaş grubuna oranla iki kat daha fazla telefon kullanması.

Fotoğraf çekip paylaşma liderliği de bizde

telefon-ne-icin-kullaniyoruz

Her iki kullanıcıdan biri, çektiği fotoğrafları günlük olarak sosyal medyada paylaşıyor. Bu oranla Türkiye, hem akıllı telefonunu fotoğraf çekmek için kullanma, hem de bu fotoğrafı sosyal medyada paylaşmada Brezilya, Çin, Rusya, İngiltere, Almanya gibi pek çok ülkeyi geride bırakıyor.  

Dört kişiden üçü, 3 yıla kalmadan değiştiriyor

cep-telefonu-degistirme-sikligi

Raporun bir diğer çıktısı da, Türkiye’deki kullanıcıların, akıllı telefon değiştirme hızı yüksek olan bir kullanıcı profiline sahip olması. Buna göre kullanıcıların yüzde 80’i, 3 yaşın altındaki telefonları kullanıyor.  

smartphone-addictionİkinci el telefon kullananların oranı sadece yüzde 14.  Kullanıcıların yüzde 60’ı, telefonunu mağazadan; yüzde 16’sı ise internetten alıyor. Diğer taraftan her 2 telefondan 1’i el değiştiriyor. 

Bu telefonların yüzde 70’i akrabalar ve arkadaşlar arasında el değiştiriyor, gerisi internet üzerinden satılıyor ya da yenisi alınırken takas yapılıyor.

Yedek olarak saklanıp kullanılmayan telefonların oranı ise yüzde 37. Araştırmaya göre iPhone’ların tekrar kullanıma alınma oranı (aileye/arkadaşa verme, satma) Samsung’a göre daha yüksek (bu oran iPhone için yüzde 46, Samsung için yüzde 42).

Türkiye her gün 4 milyar kez telefona bakıyor

Tamamına buradan erişebileceğiniz Deloitte Global Mobil Kullanıcı Araştırması Raporu’nun sonuçlarını değerlendiren Deloitte Türkiye Teknoloji, Medya ve Telekomünikasyon Endüstrisi Lideri Tolga Yaveroğlu, şunları söylüyor: Araştırmamızın en çarpıcı sonuçlarından bir tanesi Türkiye’de tüketicilerin her gün toplam 4 milyar kez telefonlarını kontrol ediyor/kullanıyor olması. İçimizde her dört kişiden birinin uyanır uyanmaz yaptığı ilk şey telefonunu eline almak…


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın