100 puanlık uzmanlık sorusu: Digiturk’ün sahibi kim?

Uydu platform hizmetleri şirketi Digiturk (Digital Platform Teknoloji Hizmetleri A.Ş.) şu anda kimin kontrolünde? Digiturk’ün sahibi kim? 1999 yılında Çukurova Holding çatısı altında kurulan şirket, Temmuz 2013’te Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) bünyesine geçmiş, Temmuz 2015’te ise Katar merkezli medya grubu beIN Media’ya satılmıştı. Buraya kadar herşey normal.

Ancak konuya yakın kaynaklardan edinilen bilgiye göre Digiturk’ün beIN Media kontrolüne nihai geçişi ise hala gerçekleşemedi. Rekabet Kurulu’ndan Kasım 2015’te izin çıkmasına karşın, TMSF’nin aynı ay yaptığı “Rekabet Kurumu‘nun satışa onay vermesi sadece şartlardan birisi. Satış tamamlanınca açıklama yapacağız” duyurusunun ardından yapılan resmi bir açıklama ise henüz bulunmuyor.

Hala Providence’ın portföyünde görünüyor

Satışın tamamlanması için gerekli diğer şartların ne olduğu kamuoyuna açıklanmazken, Digiturk’ün halen Providence Equity’in varlık fortföyünde gözükmesi, satışın nihai olarak gerçekleşmediği konusundaki soru işaretlerini de artırıyor. Satış sürecinin fiili olarak tamamlanamamış olmasında siyasi belirsizliklerin de rolünün olduğu belirtiliyor. Peki, özellikle 2011 yılında Türkiye’deki şike operasyonu sonrası ve TMSF süreci ile Digiturk nasıl bir seyir izledi?

Şike sürecinde artan abone, TMSF ile düştü

3 Temmuz 2011’deki futbolda şike operasyonu sürecinde bile abone kaybı yaşamayan Digiturk’ün abone sayısı TMSF bünyesindeyken düştü. digiturk-kumanda

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu‘nun (BTK) Pazar Verileri Raporlarına göre 2011 yılının 1. çeyreği sonunda 2 milyon 296 bin seviyesinde olan Digiturk’ün abone sayısı, 3 Temmuz sürecinin olumsuz etkisine rağmen 2011 yılı sonunda 2 milyon 458 bini üzerine çıktı.

Şike sürecinden TMSF bünyesine geçene kadar abone sayısı toplam 441 bin artan Digiturk, TMSF çatısına girdiği 2013 yılının 3. çeyreğinden 2015 yılının sonuna kadar 135 bin abone kaybetti.

2015 yıl sonu verilerine göre yurtdışı dahil toplam 2.6 milyon abonesi olan Digiturk’ten bu abonelik sözleşmeleri ile hizmet alan toplam kullanıcı sayısı ise 3.2 milyon civarında.

2017’de yeni ihale var, Türk Telekom da talip

lig-tvDigiturk’ün en güçlü yanı hiç şüphesiz ki Lig TV ile yayınladığı Türkiye Süper Lig maçları. Digiturk’ün normal şartlarda geçen sezon sona erecek olan Spor Toto Süper Lig yayın hakları, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ile şirket arasında imzalanan “ihalesiz uzatma” anlaşması ile 2015-2016 ve 2016-2017 sezonlarını da kapsayacak şekilde genişletildi.

Yapılan itiraz başvurularını değerlendiren Rekabet Kurumu, bu anlaşmayı “yayınların rakip platformlara alt lisanslama yöntemiyle verilmesi” şartıyla kabul etti. Buna göre yeni yayın hakları ihalesi Haziran 2017’de yapılacak. Digiturk’ün en önemli gelir kalemi olan Lig TV ile sunduğu Süper Lig futbol maçlarının canlı yayınları için 2017’de yapılacak olan yayın hakları ihalesi ile Türk Telekom ve D-Smart‘ın da yakından ilgilendiği biliniyor.

Digiturk’te TMSF ve sonrası süreç

24 Temmuz 2013:

Çukurova Holding’in Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) olan borçlarından dolayı Digiturk şirketinin yönetimi TMSF’ye geçti. Sözkonusu tarihte Çukurova’nın yüzde 51’ine sahip olduğu Digiturk’ün yüzde 49’u ABD’li özel yatırım fonu Providence Equity’ye aitti.  

13 Temmuz 2015:bein-logo

Katar merkezli medya grubu beIN Media, yaptığı açıklamada, Çukurova Grubu ile Providence Equity Partners tarafından kontrol edilen fonlara ait olan ve Digiturk markası altında faaliyet gösteren Türk Pay-TV platform grubunun holding şirketi olan DP Acquisitions B.V.’yi satın almak için nihai bir sözleşme imzaladığını duyurdu.

3 Kasım 2015:

Rekabet Kurulu, DP Acquisitions B.V.’nin (DPA) hisselerinin tamamının beIN Media Group LLC. tarafından devralınması işlemine izin verdi. Onay verilen işlem sonrasında DPA’nın çoğunluk hissesine ve tek kontrolüne sahip olduğu Krea İçerik Hizmetleri ve Prodüksiyon A.Ş.’nin (Digiturk) ve Digiturk’e bağlı şirketlerinin kontrolünün beIN’e geçeceği açıklandı.

6 Kasım 2015:digiturk-bina

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Şakir Ercan Gül, “‘Digiturk’ün satışı gerçekleşti’ şeklindeki haberler doğru değil. Digiturk’un satış süreci devam ediyor. Satış tamamlanınca açıklama yapacağız. Satış henüz gerçekleşmedi. Rekabet Kurumu’nun satışa onay vermesi sadece şartlardan birisi” açıklamasını yaptı.

Aralık 2015:

TMSF 2015 Yılsonu Faaliyet Raporu’nda, Krea İçerik Hizmetleri ve Prodüksiyon A.Ş.’nin (Digitürk) yüzde 99.99’una sahip olan Hollanda’da kurulu DP Acquisitions B.V.’nin hisselerinin, Krea İçerik Hizmetleri ve Prodüksiyon A.Ş. bünyesindeki operasyonel ve yayıncı şirketler ile birlikte, her türlü takyidattan ari olarak beIN Media Group LLC’ye satış ve devrini düzenleyen hisse alım sözleşmesinin imzalanmasına onay ve muvafakat verilmiştir” denildi.

Tablo için not: BTK, 2012 yılının 2. ve 3. ile 2013 yılının 1., 2. ve 3. çeyreklerinde devam eden soruşturma nedeniyle uydu platform hizmeti veren Digiturk ve D-Smart’a ait abone verilerini açıklamadı. 2013 yılının 4. çeyreğinden itibaren ise bu veriler, yurt içi ve yurt dışı kırılımında, imzalanan abonelik sözleşmesi ve hizmet alan kullanıcı sayısı olarak açıklandı.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın