Türkiye’de ilk 6 ayda 1 milyar TL’lik dijital reklam yapıldı

İnteraktif reklamcılık kuruluşu IAB Türkiye’nin dijital reklam yatırımları 2016 ilk yarı sonuçlarını açıkladı. IAB Türkiye AdEx-TR sonuçlarına göre yılın ilk 6 ayında dijital reklam yatırımları, 2015’in aynı dönemine oranla yüzde 20 artarak 927.6 milyon TL’ye ulaştı.

IAB Türkiye’nin yaptığı açıklamaya göre, Display” reklam yatırımları 2016’nın ilk 6 ayında yüzde 19.6 büyüyerek 546 milyon TL oldu. “Display” reklam kategorisinde en büyük payı 427.7 milyon TL ile “Gösterim ya da Tıklama Bazlı Reklam Yatırımları” aldı. “Video” reklam yatırımları yüzde 50.2’lik büyümeyle 91.8 milyon TL olarak gerçekleşirken, “sponsorluk” reklamlarının yerini alan “Native” 26.5 milyon TL’ye ulaştı.

E-Ticaret kanunu ‘e-posta’yı küçülttü

Artık sadece “Ücretli Sıralama Yatırımlarını” içeren “Arama Motoru Reklam Yatırımlarının” büyüklüğü 329.6 milyon TL olurken, “İlan Sayfaları Reklam Yatırımları” 44.5 milyon TL’ye çıktı.

email-marketingGeçen yıl Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’un etkisine bağlı olarak küçüldüğü tahmin edilen “E-Posta”, ilk ayda da küçülmeyi sürdürdü ve 2.8 milyon TL oldu. Buna karşılık “Oyun İçi Reklamlar” 4.8 milyon TL’lik büyüklüğe erişti.

927.6 milyon TL’lik toplam dijital reklam yatırımlarının 144.6 milyon TL’si display, arama motoru, ilan sayfaları, e-posta ve oyun içi reklam dahil olmak üzere “Mobil Platformlar”da gerçekleşti.

126.7 milyon TL’lik büyüklüğe ulaşan “Sosyal Medya” reklamlarının yüzde 60.7’si mobil cihazlarda yer aldı. 2016’nın ilk yarısında programatik satın almanın artışı sürdü ve büyüklüğü 164 milyon TL’ye çıktı.

‘Reklam engellemede daha hassas olunmalı’

IAB_mahmut-kursun

IAB Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mahmut Kurşun, Türkiye dijital reklam pazarında 2016 yılının ilk yarısını, şu sözlerle değerlendirdi:

“Zor bir yılın ardından gelen ilk yarı rakamları bizleri memnun etti. Dijital tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de reklam sektörünün çekici gücü olmaya ediyor. Ancak büyümenin sürdürülebilir olmasını sağlamak hepimizin sorumluluğu. Bu kapsamda geçtiğimiz aylarda dünyada ve Türkiye’de sıkça gündeme gelen ‘ad blocking’ ve ‘ad fraud’ konularında sektörün tüm taraflarının daha hassas davranması ve sorumluluk üstlenmesi gerekiyor. Ayrıca hepimizin bildiği gibi, yılın ikinci yarısında ülkemiz beklenmedik sıkıntılar yaşadı. Bunların asla tekrar etmemesini ve 2016’yı da çift hanelerle ifade edilen bir büyüme oranıyla kapatmayı diliyorum.”


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın