1 TL’lik dijital reklam milli geliri 17.2 TL artırıyor!

İnteraktif reklamcılık kuruluşu IAB (Interactive Advertising Bureau) Türkiye’nin, IPSOS ve Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi’nin desteğiyle yaptığı ‘Dijital Reklamın Ekonomiye Katkısı Araştırması’nın sonuçları açıklandı. Araştırmaya göre Türkiye’de dijitale yapılan 1 TL’lik yatırım, milli gelire 17.2 TL artırıyor.

Dijital reklamın ekonomide yarattığı etkiyi ölçen araştırmaya göre Türkiye’de dijital reklamcılık doğrudan ve dolaylı etkileriyle birlikte 2015’te ekonomiye 27.5 milyar TL katkı sağlarken, 1.26 milyon kişilik istihdam yarattı.  

Araştırmada, Türkiye’de reklam sektörünün itici gücü konumuna gelen  dijital reklamcılığın 2011 yılından bu yana çift haneli rakamlarla büyüdüğüne dikkat çekiliyor. Araştırmada öne çıkan tespitler şöyle:

reklam-harcamalari-iab-turkiye

  • Dijital reklamın yüzde 1 büyümesi, doğrudan ve dolaylı etkileriyle birlikte milli gelirde 450 milyon TL’lik artışa yol açıyor.
  • Dijital reklamın doğrudan ve dolaylı etkileriyle birlikte 2015’de ekonomiye 27.5 milyar TL katkı sağladı ve 1.26 milyonluk istihdam yarattı.
  • Türkiye’de 1 TL’lik dijital reklam yatırımı, milli gelire 17.2 TL olarak yansıyor.

Avrupa’da televizyonu geçti

IAB_mahmut-kursun

Kullanıcı sayısının artmasının, dijital platformların reklam mecrası olarak gücünü arttırdığına değinen IAB Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mahmut Kurşun, “Avrupa’da 2015 yılında ilk kez dijital reklam yatırımları 30.7 milyar Euro’ya ulaşarak televizyonu geride bıraktı. Dijital, doğrudan ve dolaylı etkisiyle Avrupa’da 5.4 milyonluk istihdam, 113 milyar Euro’luk gayri safi değer yaratıyor” dedi.

Dijital reklamla tetiklenen dijital ekonomi kavramının işletmelerde köklü değişikliklere yol açacağını vurgulayan Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayşegül Toker ise “Veriyi okuyup analiz edebilen, IT ve pazarlama becerilerine sahip gençlere dijital dünyada daha fazla ihtiyaç duyulacaktır” diye konuştu.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın